Australijscy naukowcy odkryli, że jad pszczeli może być pomocny w leczeniu raka piersi.

Badania prowadzone przez Instytut Badań Medycznych Harry’ego Perkinsa w Australii Zachodniej pokazały, że melityna – główny składnik jadu pszczelego, stanowiąca około 50% masy jadu – ma właściwości niszczące dwa rodzaje agresywnych komórek raka piersi. W rezultacie badań ustalono także, że jad pszczeli jest skuteczny w niszczeniu komórek nowotworowych w najbardziej agresywnym podtypie raka piersi – tzw. raku potrójnie ujemnym, stanowiącym 10-15% wszystkich nowotworów piersi i leczonym chirurgicznie, radioterapią i chemioterapią.

Naukowcy, co szczególnie istotne, poznali także to w jaki sposób melityna zakłóca szlaki sygnałowe w komórkach raka piersi zmniejszając replikację komórek rakowych. Może to być szczególnie istotne w dalszych badaniach nad lekiem na raka.

Badania przeprowadzone przez Australijczyków zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Precision Oncology. Warto przypomnieć, że wcześniejsze badania nad jadem pszczelim wykazały, że ma właściwości przeciwnowotworowe także przeciwko innym rodzajom raka, jak czerniak, białaczka i rak trzustki.

 

 


Źródło: https://www.newsmax.com/health/health-news/cancer-breast-honeybee/2022/08/31/id/1085408/