Badania zespołu z Uniwersytetu w Oksfordzie pokazują, że pszczoły miodne narażone na działanie niektórych pestycydów doznają tak silnych uszkodzeń układu nerwowego, że w ich wyniku tracą zdolność do latania i chodzenia w linii prostej.

Wyniki badań brytyjskich naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Insect Science”. W obszernym artykule badacze opisali eksperyment, w trakcie którego wykazali, że niektóre środku owadobójcze będące składnikami środków ochrony roślin powodują zmniejszenie się na zdolności motorycznych pszczół.

Badacze sprawdzili działanie na pszczoły takich środków owadobójczych jak sulfoksaflor oraz należący do neonikotynoidów imidacloprid. W trakcie badań okazało się, że wszystkie pszczoły, które były wystawione na środki ochrony roślin doznały porażenia układu nerwowego i zaobserwowano u nich zaburzenia kierunku ich lotu.

W drugiej fazie badań naukowcy przeprowadzili badania komórek w korze wzrokowej pszczół. Okazało się, że pszczoły wystawione na działanie pestycydów miały więcej martwych komórek w korze wzrokowej, co było prawdopodobnie bezpośrednią przyczyną zaburzeń latania i chodzenia pszczół.

Brytyjskie badania to kolejny głos ze strony współczesnej nauki domagający się zmniejszenia skali stosowania pestycydów w rolnictwie.

 

 


Źródło: https://spidersweb.pl/2022/08/pestycydy-pszczoly.html