Varroa destructor prawdopodobnie nie żywi się hemolimfą pszczół, a ciałem tłuszczowym. Tak wynika z badań prowadzonych przez Amerykanina Samuela Ramseya.

Warroza to choroba dziesiątkująca rodziny pszczele niemal na całym świecie. Wywołujący ją pasożyt Varroa destructor, jak mówią wszystkie dostępne pszczelarskie podręczniki, żywi się hemolimfą pszczół. Jednak najnowsze doniesienia na temat tego groźnego pasożyta pszczół są wręcz rewolucyjne. Varroa destructor żywi się ciałem tłuszczowym pszczoły, a nie hemolimfą – dowodzi Samuel Ramsey, młody naukowiec z Uniwersytetu Marryland w Stanach Zjednoczonych.

Myśleliśmy o tych pasożytach jak o wampirach, kiedy w rzeczywistości są bardziej jak wilkołaki.

Samuel Ramsey, cyt. za beeculture.com

 

Ramsey zwraca uwagę na to, że badania biologii Varroa destructor prowadzono w latach 70 i 80 ubiegłego stulecia na terenie Związku Radzieckiego, czyli w miejscu, gdzie po raz pierwszy pojawił się on na terenie Europy. A badania te przeprowadzone były metodami, które nie spełniają obecnych standardów naukowych. Według Ramseya pierwsze badania, w trakcie których uznano, że warroza żywi się hemolimfą, były prowadzone niewłaściwie i wyciągnięto z nich błędne wnioski. A potem, aż do teraz, nikt nie próbował podważyć tamtych wyników i obalić błędnej hipotezy.

Co to odkrycie może oznaczać dla przyszłości pszczelarstwa i walki z warrozą? Jeśli jest rzeczywiście tak, jak tego dowodzi Ramsey i pasożyt nie połyka hemolimfy pszczół, a tkankę tłuszczową owadów, oznaczałoby że przez 40 lat działania na rzecz walki z warrozą skupione były na niewłaściwym aspekcie. Można więc sądzić, że odkrycie na nowo biologii Varroa destructor powinno rozpocząć nowy etap walki z dziesiątkującą pasieki chorobą. Nowe odkrycie powinno także zaowocować stworzeniem bardziej skutecznych niż to jest obecnie metod walki z warrozą i zapobiegania inwazji Varroa destructor.

Film prezentujący teorię Samuela Ramseya z polskimi napisami można zobaczyć na facebookowym Fanpage’u Fundacji Polskie Słońce – tutaj.

 

 

 

 


Źródła: https://www.facebook.com/polskieslonce/videos/2117241741926574/www.beeculture.com