Krystalizacja miodu jest naturalnym procesem zachodzącym w miodach, a także  jednym z wyznaczników tego, czy dany miód nie jest sfałszowany.

 

Świeży miód, wybrany z ula jest w postaci płynnej nazywanej przez pszczelarzy patoką.  Z czasem jednak miód przechodzi w stan stały, tak zwany krupiec. Proces przejścia miodu z postaci płynnej do stałej nazywamy krystalizacją miodu.

Czas  krystalizacji miodu zależy od składu miodu, czyli od tego z jakich roślin został przez pszczoły zebrany. Główny wpływ na to, jak szybko miód krystalizuje,  ma procentowa zawartość glukozy w miodzie, a także gęstość miodu (zawartość wody w danym miodzie).

Generalna zasada jest taka: im większa zawartość glukozy, tym miód krystalizuje szybciej, im mniejsza, tym więcej czasu miód potrzebuje do pełnego skrystalizowania. Przykładem szybkiej krystalizacji jest choćby miód rzepakowy, którego krystalizacja zaczyna się już po około tygodniu, a po około 1-2 miesiącach miód rzepakowy powinien być całkowicie skrystalizowany. Na drugim biegunie znajduje się choćby miód akacjowy, którego krystalizacja trwa nawet kilkanaście miesięcy.

Czas krystalizacji wybranych miodów odmianowych:

  • miód akacjowy – długi okres krystalizacji, zazwyczaj około kilkanaście miesięcy;
  • miód rzepakowy – krystalizacja zaczyna się już w ciągu 1-2 tygodni, po 10 tygodniach miód powinien być już skrystalizowany;
  • miód spadziowy ze spadzi iglastej i liściastej – długi czas krystalizacji, do około roku;
  • miód wrzosowy – krystalizacja w ciągu kilku miesięcy;
  • miód gryczany – krystalizacja w ciągu około 6-8 miesięcy;
  • miód lipowy – krystalizacja w ciągu od kilku do kilkunastu tygodni;
  • miód wielokwiatowy – krystalizuje się w czasie do kilku miesięcy.

Warto też dodać, że podany powyżej szacunkowy czas krystalizacji miodów dotyczy miodów przechowywanych w temperaturze wynoszącej około 20 stopni Celsjusza. Czas krystalizacji miodu można wydłużyć przechowując miód w niskiej temperaturze.