Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie znaleźli naturalny środek do walki z warrozą. Czy czeka nas rewolucja w walce z tym groźnym pasożytem pszczół?

Dobra wiadomość chyba dla wszystkich pszczelarzy na świecie przyszła właśnie ze Stanów Zjednoczonych. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie pochwalili się znalezieniem naturalnego pestycydu, który jest w stanie zwalczać warrozę.

Chodzi o występujący w glebach na całym świecie grzyb z gatunku Metarhizium anisopliae, który według naukowców może skutecznie zabijać roztocza Varroa destructor. Zarodniki grzyba po dostaniu się na ciało warrozy kiełkują i wrastają w jej szkielet, powodując w konsekwencji śmierć pasożyta. Metarhizium anisopliae mógłby się więc stać doskonałym naturalnym pestycydem, który by mógł skutecznie walczyć z jedną z najbardziej niszczycielskich chorób pszczelich.

Są i gorsze wiadomości – niestety Metarhizium anisopliae ma też wady. Największą z nich jest to, że grzyb nie jest w stanie rosnąć w ciepłych ulach, w temperaturach powyżej 35 stopni Celsjusza. Do tego, jak mówią sami naukowcy, wynaleziona przez nich metoda walki z warrozą będzie prawdopodobnie droższa niż np. stosowany obecnie powszechnie kwas szczawiowy, a do tego walka z warrozą przy pomocy nowego biopestycydu będzie bardziej czasochłonna i skomplikowana. Za stosowaniem nowej metody przemawiać może fakt, że wynaleziony przez naukowców biopestycyd oparty o grzyby Metarhizium anisopliae będzie o wiele bezpieczniejszy dla pszczół od stosowanych obecnie środków chemicznych.

 

 

 


Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/grzyb-pomoze-chronic-pszczoly-zwalczajac-ich-smiertelnego-wroga,399029.html