Czy tradycyjne testy na COVID-19 przejdą wkrótce do lamusa? Holenderscy naukowcy znaleźli nowy sposób testowania – nauczyli pszczoły wykrywać zakażenia koronawirusem.

Naukowcy z Wageningen University & Research w Holandii wykorzystali w swych badaniach fakt, że osoby chore na COVID-19 w wyniku zmian metabolicznych w organizmie wydzielają specyficzny zapach. I to właśnie ten zapach, dzięki doskonałemu węchowi jaki posiadają pszczoły wykrywają zakażenie koronawirusem. Co ważne testowanie przez pszczoły jest najszybszą dotychczas poznaną metodą testowanie i trwa zaledwie kilka sekund.

W jaki sposób nauczono pszczoły wykrywania próbek? Okazuje się, że Holendrzy szkolili pszczoły w podobny sposób, jak szkoli się inne zwierzęta, takie jak np. psy czy szczury. Pszczoły wystawione zostały na zapach próbki zakażonej koronawirusem i otrzymywały za każdym razem nagrodę w postaci wody z cukrem, a po kilku powtórzeniach tego zabiegu zaczęły kojarzyć nagrodę z zapachem próbki i wystawiały języki, aby pobrać nagrodę. Okazało się, że pszczoły można szybko i bardzo skutecznie wyszkolić do wykrywania koronawirusa.

Trudno spodziewać się, że pszczoły zaczną być masowo wykorzystywane do testowania chorych na COVID-19. Ale być może nowy sposób znajdzie zastosowanie na szerszą skalę niż ściany laboratorium uniwersytetu w Weganingen. Prywatna firma InsectSense stworzyła już prototyp specjalnego urządzenia, które ma umożliwić szkolenie pszczół testujących koronawirusa na masową skalę.

Odkrycie naukowców z Wageningen University & Research może okazać się też pierwszym etapem do powstania kolejnej rewolucyjnej biotechnologii. Na tym samym holenderskim uniwersytecie trwają już prace nad specjalnym biochipem, w którym do wykrywania substancji lotnych miałby być wykorzystane nie pszczoły, a geny tych owadów. Wprowadzenie tej technologii, która umożliwia nie tylko szybkie testowanie, ale jest również nieinwazyjna, tania i bardzo dokładna (za jej pomocą można nawet rozpoznać stopień zaawansowania choroby), będzie prawdziwą rewolucją w diagnostyce.

 


Źródło: https://www.rmf.fm/magazyn/news,38380,holandia-wyszkolone-pszczoly-zastapily-testy-na-koronawirusa-naukowcy-wykorzystali-ich-wech.html