Naukowcy z brytyjskiego Royal Holloway University of London znaleźli kolejne dowody na szkodliwość dla pszczół powszechnie stosowanych w rolnictwie pestycydów.

Zespół złożony z naukowców z Royal Holloway University of London (prof. Julia Koricheva, prof. Mark Brown, dr Elli Leadbeater oraz Harry Siviter) przeanalizowali dane z wielu badań polegających na sprawdzeniu wpływu narażenia pszczół na działanie pestycydów na umiejętności rozpoznawania przez nie zapachu kwiatów, który jest powszechnie używanym testem do pomiaru zdolności uczenia się i pamięci u pszczół.

Zebrane wyniki pokazały, że pestycydy mają bardzo negatywny wpływ na uczenie się pszczół oraz ich pamięć. Naukowcy uważają, że nawet niski poziom pestycydów (taki jaki zwyczajowo spotyka się na polach uprawnych) znacząco wpływa na osłabienie zdolności uczenia się i pamięci pszczół. Badacze twierdzą, że podobny znaczący wpływ na upośledzenie zdolności intelektualnych pszczół mają zarówno pestycydy neonikotynoidowe i insektycydy nie-neonikotynoidowe.

 

 

 


Źródło: royalholloway.ac.uk