Walcząca od wielu lat o ograniczenie stosowania w rolnictwie niebezpiecznych środków ochrony roślin organizacja Greenpeace zaalarmowała, że nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zezwolił na stosowanie w rzepaku toksycznych dla pszczół neonikotynoidowych środków ochrony roślin.

Pozwolenie na stosowanie neonikotynoidów na uprawach rzepaku było jednym z pierwszych posunięć nowego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który objął stanowisko dopiero przed niespełna miesiącem.

Greenpeace podkreśla, że jeszcze niedawno, przed objęciem funkcji w rządzie, Jan Krzysztof Ardanowski był przeciwnikiem stosowania w rolnictwie neonikotynoidowych środków ochrony roślin. Tuż po objęciu fotela ministra rolnictwa jednak szybko uległ presji silnego lobby chemicznego, czym – jak czytamy na stronie Greenpeace’u – zaprzepaścił wieloletnie starania na rzecz ochrony owadów zapylających. Greenpeace obawia się również, że wkrótce podobne odstępstwa dotyczyć mogą kolejnych rodzajów upraw.

Greenpeace przypomina także, że pod podobną presją lobby chemicznego stali również poprzedni ministrowie rolnictwa. Jednak od momentu wprowadzenia w Unii Europejskiej ograniczeń stosowania neonikotynoidów, czyli od roku 2013, żaden z nich nie uległ presji producentów środków ochrony roślin. Aż do teraz…

 

 


Źródło: Greenpeace.org