Pszczoły i osy potrafią rozpoznawać ludzkie twarze! Tak przynajmniej wynika z badań opublikowanych w psychologicznym magazynie „Frontiers in Psychology”.

Opublikowane niedawno wyniki badań mówią, że pszczoły i osy posiadają podobny mechanizm zmysłu wzroku co ludzie, który umożliwia im, na przykład, rozpoznawanie twarzy. Według przedstawionej tezy pszczoły, podobnie jak ludzie, rozpoznają twarz zestawiając ze sobą jej poszczególne fragmenty.

 

Badacze poddali osy i pszczoły klasycznym testom, jakie są używane do badania sposobu rozpoznawania twarzy przez ludzi. W trakcie eksperymentu badacze ustalili, że pszczoły i osy są w stanie uczyć się achromatycznych (czarno-białych) obrazów ludzkich twarzy.

Umiejętność rozpoznawania twarzy przez pszczoły jest tym bardziej zaskakująca, że po pierwsze mózg pszczoły składa się z niespełna miliona komórek, a – dla porównania – mózg człowieka z 86 miliardów komórek, a po drugie pszczoły nie miały – z ewolucyjnego punktu widzenia – biologicznej konieczności wykształcenia w sobie takiej umiejętności.

Link do opisu badania (w jęz. angielskim) znajdziecie tutaj.

 

 

 


Źródło: sciencealert.com