Pasieka zarodowa w Maciejowie będzie miejscem testowania nowoczesnych probiotyków. Badania w Maciejowie są kontynuacją prac badawczych nad skutecznością leków probiotycznych, które prowadzone były na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Testowane probiotyki dla pszczół zostaną wyprodukowane przez firmę Bio-Gen.

Skuteczność stosowania preparatów probiotycznych w pszczelarstwie jest ostatnio na świecie obiektem szerokich badań naukowych. Na podstawie różnych badań wiemy, że probiotyki dla pszczół mogą pozytywnie wpływać na poprawę kondycji rodzin pszczelich. Jeszcze większą i bardziej konkretną wiedzę na ten temat powinny przynieść rozpoczynające się w Polsce, w pasiece zarodowej w Maciejowie, testy skuteczności preparatów probiotycznych.

W badaniach testowane będą probiotyki dla pszczół wyprodukowane przez firmę Bio-Gen zajmującą się produkcją preparatów bakteryjnych dla zwierząt. Te same probiotyki były wcześniej obiektem badań na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, ale teraz będą testowane na większą skalę w warunkach panujących w pasiece w Maciejowie.

Działania wyizolowanych i odpowiednio przygotowanych preparatów z pożytecznych szczepów baterii są już wykorzystywane nawet w medycynie akademickiej. Każdy przecież miał do czynienia z tabletkami zawierającymi pożyteczne dla nas bakterie, które kupujemy w aptece. Podobnie działają specyfiki dla pszczół (…). Ich działanie polega na dostarczeniu pszczole pożytecznych dla niej bakterii, które niejako zajmują miejsca zagrożone inwazją drobnoustrojów chorobotwórczych.

Artur Kleina, prezes firmy Bio-Gen, cyt. za topagrar.pl.

Miejmy nadzieję, że badania doprowadzą do pojawienia się na rynku jeszcze lepszych i skuteczniejszych preparatów probiotycznych dla pszczół. Świat pszczelarski wciąż czeka na skuteczne leki, które poprawiłyby kondycję rodzin pszczelich. Z nowoczesnymi probiotykami wiążemy tym większą nadzieję, że po wprowadzeniu zakazu stosowania w pszczelarstwie antybiotyków, nie opracowało dotąd uniwersalnego i skutecznego sposobu radzenia sobie z niektórymi chorobami.

 

 


Źródła: pszczoly.info  |  topagrar.pl