Amerykańscy naukowcy z Washington State University (WSU), odkryli, że grzyby mogą być skutecznym środkiem wspomagającym leczenie pszczół.

Pomysł, że grzyby mogą wspomagać zdrowie pszczół nie jest nowy. Jeszcze w latach 80. poprzedniego wieku amerykański producent pieczarek, Paul Stamets, zwrócił uwagę na to, że pszczoły chętnie żerują na grzybni. Wówczas jednak nie przyszło mu do głowy, że grzyby mogą wpływać pozytywnie na zdrowie pszczół. Na taką tezę trzeba było czekać jeszcze ponad 30 lat.

Już w obecnych czasach zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie postanowił sprawdzić, czy grzyby mogą być antidotum na problemy zdrowotne pszczół. Naukowcy przetestowali działanie syropu cukrowego z dodatkiem grzybów i porównali taki pokarm ze zwykłym syropem cukrowym. I jak się okazało, pszczoły, które otrzymywały w pożywieniu ekstrakt z grzybni wykazywały większą odporność na choroby niż pszczoły otrzymujące pożywienie wyłącznie na bazie cukru. Co więcej, pszczoły otrzymujące w pożywieniu grzyby, lepiej radziły sobie także ze zwalczaniem warrozy, głównego w obecnych czasach zagrożenia dla życia rodzin pszczelich.

Czy to odkrycie oznacza, że otrzymaliśmy tani i naturalny lek na wszelkie pszczele choroby? Wydaje się, że do tego wciąż daleka droga, chociaż pierwsze doniesienia na ten temat są niezwykle obiecujące.

 

 

 


Źródła: nature.com  |  newsweek.com