Klimat dla pszczelarstwa zmienia się w Polsce w sposób widoczny. O roli pszczół i zagrożeniach związanych z ich wyginięciem, a także pszczelarstwie i produktach pszczelich mówi się w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej coraz więcej. Rolę pszczelarstwa docenia się nie tylko w mediach, a sprawy związane z naszą branżą coraz częściej trafiają także do debaty politycznej.

Bardzo konkretna pomoc, a mianowicie zakup węzy pszczelej dla pszczelarzy z województwa zachodniopomorskiego, znalazła się w programie wyborczym na zbliżające się wybory samorządowe jednej z dużych ogólnopolskich partii politycznych. Czy obietnice wyborcze skierowane do pszczelarzy pomogą w zwycięstwie w wyborach i czy nie będą jedynie „kiełbasą wyborczą” okaże się już niedługo.

Na marginesie kampanii wyborczej cieszy jednak to, że siła przebicia branży pszczelarskiej wyraźnie w ostatnim czasie wzrasta. Kto wie, być może za cztery lata, przy okazji kolejnych wyborów samorządowych, obietnice propszczelarskie i proekologiczne będą otwierały programy każdego liczącego się ugrupowania? Bez wątpienia oznaczałoby to lepsze czasy dla całej branży pszczelarskiej.

Jednocześnie przypominamy, że zakup węzy pszczelej przez samorząd województwa staje się już faktem, tyle że na razie na terenie Wielkopolski. Dzięki dwumilionowemu dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, w ciągu najbliższego miesiąca do pszczelarzy z tego województwa trafi 36 tysięcy kilogramów węzy pszczelej.

 

 

 


Źródło: radioszczecin.pl