Nowy polski probiotyk dla pszczół oraz naturalny lek na nosemozę prawdopodobnie niedługo trafią do sprzedaży. Ich autorka, dr hab. Aneta Ptaszyńska z UMCS w Lublinie, już zdobywa za swoje odkrycia nagrody.

Już wkrótce mają się pojawić dwie nowe substancje na nosemozę: lek na nosemozę mający działanie adaptogenne oraz probiotyk dla pszczół. Prace nad probiotykiem dla pszczół – jak zapewnia jego autorka, dr hab. Aneta Ptaszyńska z Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie – dobiegają już do końca. Nowy polski probiotyk dla pszczół czeka obecnie na przyznanie patentu.  Natomiast prace nad drugim preparatem, nowym lekiem na nosemozę, autorstwa zespołu naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i  dr Ptaszyńskiej z UMCS w Lublinie, są na jeszcze bardziej zaawansowanym etapie i preparat już wkrótce ma się pojawić na rynku.

Dr Ptaszyńska za swoje, miejmy nadzieję, przełomowe odkrycia w walce z tą niezwykle groźną chorobą, jaką jest nosemoza, otrzymała nagrodę główną w 9 edycji konkursu „Innowacja jest kobietą”, konkursu promującego osiągnięcia naukowe kobiet. Dr Ptaszyńska i  jej probiotyk dla pszczół będzie zaprezentowany także na rozpoczynających się na początku listopada prestiżowych Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” IENA 2018 w Norymberdze.

Dr Ptaszyńskiej serdecznie gratulujemy  i z niecierpliwością czekamy na pojawienie się na rynku obu preparatów.

 

 


Źródła: naukawpolsce.pap.pl  |  kobietynauki.org