Profesor Jerzy Wilde był gościem Radia Olsztyn. Znany pszczelarz, entomolog i kierownik katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie jest optymistą w kwestiach związanych ze zdrowiem rodzin pszczelich.

W wywiadzie udzielonym Radiu Olsztyn z okazji Wielkiego Dnia Pszczół prof. Wilde z dużym spokojem odniósł się do szeroko nagłaśnianego ostatnio w mediach problemu masowego wymierania pszczół. Wilde uważa, że w Polsce ani w Europie problemu masowego wymierania pszczół w tej chwili nie ma, a przypadki, w których po zimie giną nawet duże pasieki, to często wina samych pszczelarzy, którzy nie dopilnowali należycie swoich uli:

(…) zawsze, kiedy pszczoły wymierają, to jest powód do niepokoju. Ja jednak patrzę na to wszystko optymistycznie i nie wydaje mi się, żeby była aż taka wielka tragedia. Ja jestem przeciwny mówieniu o masowym wymieraniu pszczół. Uważam wręcz, że w Polsce czy Europie takiego problemu nie ma. Oczywiście są pojedyncze przypadki, gdzie całe, wielorodzinne pasieki(…) giną w zimie. Kiedy jednak przyjrzymy się tym wszystkim upadkom, to często jest to wina pszczelarza, który nie dopilnował ula. Oczywiście czasami ta wina jest bardzo obiektywna…

Cyt. za. ro.com.pl

Zapis całego wywiadu znaleźć można na stronie internetowej Radia Olsztyn – TUTAJ

Jerzy Wilde – profesor doktor habilitowany Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, stopień mgr inż. uzyskał w 1981 roku na Akademii Rolniczo – Technicznej w Olsztynie, pracę doktorską obronił w 1988 na tej samej uczelni, habilitację uzyskał w 1994 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Tytuł profesora uzyskał w 2000 roku. Jerzy Wilde ma na koncie około 300 publikacji, w tym 70 prac twórczych oraz 90 artykułów naukowych.


Źródła: Wikipedia.org, Radio Olsztyn