Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign w Stanach Zjednoczonych odkryli, że fungicyd chlorothalonil przyciąga pszczoły. Jest to kolejne badanie, które potwierdza, że pszczoły wolą pokarm zawierający śladowe ilości niektórych herbicydów i fungicydów.

Wyniki amerykańskich badań potwierdzają hipotezę, że niektóre stosowane w rolnictwie toksyczne środki ochrony roślin przyciągają pszczoły. W badaniu na Uniwersytecie w Illinois udowodniono, że pszczoły mając do wyboru syrop cukrowy i syrop cukrowy z chlorothalonilem częściej wybierają to drugie pożywienie.

Badanie w Urbana-Champaign nie jest pierwszym, które wykazały pociąg pszczół do pestycydów. Podobne badania z roku 2015 wykazały, że pszczoły preferują pożywienie zawierające neonikotynoidy.

Eksperymenty naukowe wykazały, że pszczoły unikają fungicydu prochlorazu. Natomiast w niewielkich stężeniach (maksymalnie 10 części na miliard) pszczoły wybierają pokarm zawierający glifosat, zaś w stężeniach do 50 części na miliard preferują pokarm z chlorothalonilem.

Prof. May Berenbaum z Uniwersytetu w Illinois tłumaczy pociąg pszczół do pokarmu zawierającego niektóre pestycydy względami ewolucyjnymi, a mianowicie tym, że zdolność poszukiwania nowego rodzaju pokarmu jest jednym z najważniejszych czynników umożliwiających przetrwanie gatunku, a pestycydy mogą być dla pszczół właśnie sygnałem oznajmiającym znalezienie nowego pożywienia.

 

 


Źródło: KopalniaWiedzy.pl