Wyobraźmy sobie, że pszczoły wylatując z ula zabierają ze sobą środki ochrony roślin i przenoszą je wprost do odwiedzanych kwiatów. I choć wiele osób powie, że brzmi to jak jakiś żart, jednak rzeczywistość i tym razem zaskakuje. Bo dzieje się to już teraz w Stanach Zjednoczonych, a możliwe, że wkrótce pszczoły “zatrudniane” do przenoszenia na kwiaty środków ochrony roślin staną się szarą codziennością także w Europie.

Dzięki stosowaniu tej metody środek ochrony roślin trafia prosto do kwiatów i dostarczany jest do nich przez pszczoły w małych ilościach każdego dnia. Dzięki temu aplikacja preparatu jest dokładniej ukierunkowana na kwiaty i do skutecznego działania można użyć mniejszej ilości środków ochrony roślin niż w przypadku tradycyjnych oprysków.

W opisywanej metodzie wykorzystywany jest środek o nazwie Vectorite, naturalny środek ochrony roślin wyprodukowany przez kanadyjską firmę Bee Vectoring Technology (BVT). Środek zawiera organiczny fungicyd, nieszkodliwy dla pszczół, ale zabójczy dla niektórych grzybów powodujących choroby roślin.

Pomysł wykorzystywania pszczół do dostarczania środków ochrony roślin zrodził się na uniwersytecie w Guelph w Kanadzie. Vectorine zatwierdzony jest obecnie przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA), a prawdopodobnie w przyszłym roku dopuszczony będzie w Szwajcarii, która ma być pierwszym europejskim krajem, w którym będzie stosowana ta nowatorska metoda.

Obecnie pszczoły są wykorzystywane do przenoszenia środków ochrony roślin na uprawach w Stanach Zjednoczonych. W USA Vectorite jest zarejestrowany dla upraw owoców jagodowych, pomidorów, jabłek, słoneczników i migdałów, a jego producent zamierza w najbliższym czasie rozpocząć testy nad zastosowaniem produktu w zwalczaniu sklerotynii rzepaku.

 

 

 


Źródła: http://www.beevt.com/
https://www.fginsight.com/news/news/first-fungicide-to-be-applied-to-crops-using-bees-94061