Katowice zrezygnowały w tym roku z oprysków przeciw kleszczom, aby chronić pszczoły i inne owady zapylające. Na katowickich urzędników, zamiast pochwał, zaczyna płynąć krytyka.
Przypominamy, że w zeszłym roku w wyniku oprysków przeciw kleszczom w Katowicach śmierć poniosły tysiące pszczół. W tym roku władze Katowic postanowiły, że nie chcą powtórki z historii i oprysków przeciwko kleszczom nie będzie przeprowadzać. W zamian miasto prowadzić będzie akcję informacyjną na temat przenoszonej przez kleszcze boreliozy i sposobów zmniejszania ryzyka zachorowania na tę chorobę.
O dziwo rezygnacja z przeprowadzania oprysków spotkała się to z krytyką, a wczoraj w głównym wydaniu „Faktów TVN” zobaczyliśmy na ten temat materiał filmowy, który w negatywnym świetle przedstawił racje katowickich urzędników.
Zobacz także:
W Katowicach w wyniku oprysków przeciwko kleszczom zabito pszczoły
Materiał TVN: https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/katowice-nie-bedzie-opryskow-przeciw-kleszczom,919519.html
a może by tak zamiast chemii skorzystać z mądrości przyrody zamiast ją truć? są rośliny , które odstraszają kleszcze. Ale choć rosną w przydrożnych rowach czy trawnikach, to tam ich nie znajdziemy. Króciutko skoszone trawniki i rowy są idealnym środowiskiem dla kleszczy, w którym nie mają wrogów, za to wielu żywicieli-psy, koty, i ludzie. Zamiast kosić trawniki lub rowy pozwólmy rosnąć pożytecznym roślinom lub je sadźmy lub siejmy. Te rośliny to:ROŚLINY ODSTRASZAJĄCE KLESZCZE
WROTYCZ. Wyróżnia się ostrym korzennym zapachem, który zawdzięcza olejkowi eterycznemu (uwaga, zawiera trujący tujon!). Odstrasza on nie tylko kleszcze, ale również komary, muchy czy mszyce. Kiedyś używano go również do tępienia wszawicy i świerzbu. Chodź niektórzy kojarzą wrotycza pospolitego jedynie jako przydrożny chwast, warto wiedzieć, że znalazł on szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Dobrze sprawdza się jako alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin, pomagając w walce z chorobami grzybowymi.
Chrzan pospolity. Wyciąg z korzeni chrzanu pospolitego nie tylko odstrasza, ale również zabija kleszcze
Kocimiętka. Wszyscy kojarzą ja z tym, że uwielbiają ją koty. Zawiera neptalakton – związek, którego nie tolerują tak kleszcze, jak i komary.
Clematis. Wywar z tej rośliny jest trujący dla komarów i kleszczy
Tatarak. Olejek eteryczny tej aromatycznej rośliny zawiera ponad 80 proc. azaronu – substancji, która odstrasza kleszcze, komary, mrówki i muchy (a przy tym jest niegroźny dla człowieka).
Cebula. Według rosyjskich naukowców, proszek z suszonej cebuli to jedna z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kleszczy.
Jaskry
Piołun bylica
Czosnek niedźwiedzi
Lawenda
Czeremcha
Chryzantema dalmatyńska. Kwiaty tej rośliny zawierają cynerynę i pyretrynę – substancje toksyczne dla insektów (wyciąg z nich stosuje się w wielu preparatach owadobójczych).