Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Uniwersytetu w Exeter twierdzą, że opryski przeciwko komarom przenoszącym wirus Zika spowodują śmierć milionów pszczół.

Przenoszony przez komary wirus Zika pojawił się na terenie Stanów Zjednoczonych w roku 2016. W tym też roku na terenach zagrożonych epidemią przeprowadzono opryski przeciw komarom, które według doniesień amerykańskich mediów spowodowały masową śmierć pszczół. Sprawę postanowili zbadać naukowcy z Kalifornii i Exeter w Anglii. Badacze porównali miejsca występowania pszczół z terenami zagrożonymi występowania wirusa Zika na terenie których przeprowadzane są opryski. Według nich sprawa jest bardzo poważna, bowiem na skutek oprysków swoje rodziny pszczele utracić może nawet 13% amerykańskich pszczelarzy.

Przenoszony przez komary wirus Zika po raz pierwszy wyizolowany został w Ugandzie w połowie XX wieku. Początkowo rozprzestrzeniał się na terenie Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. W roku 2015 wirus pojawił się w Brazylii, a w roku następnym w wielu krajach Ameryki Południowej i Środkowej oraz w na południu Stanów Zjednoczonych.  Zika u dorosłych powoduje objawy w postaci wysokiej gorączki, bólu, zapalenia stawów oraz wysypki, ale jest groźny przede wszystkim dla nienarodzonych dzieci, powodując u nich uszkodzenie mózgu. Potwierdzone zostało, między innymi, powiązanie wirusa z występowaniem u noworodków wrodzonego małogłowia.

 

Zobacz także: W Katowicach w wyniku oprysków przeciwko kleszczom i komarom zginęły pszczoły

 

 


Źródła:  pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_Zika, www.portalspozywczy.pl