Gogolin na Opolszczyźnie jest jedną z setek polskich gmin, które przystąpiły do akcji „Gmina przyjazna pszczołom”. Między innymi właśnie dzięki uczestnictwu w tym programie na terenie miasta powstaje właśnie łąka kwietna.

Łąka kwietna powstaje w Gogolinie wzdłuż remontowanej obecnie ulicy Sportowej. Będzie to pierwsze tego typu miejsce na terenie miasta. Jeszcze tej jesieni zostanie przygotowany grunt i zostaną posadzone sadzonki. Wiosną przyszłego roku łąka kwietna w Gogolinie rozkwitnie więc pełnią kolorów.

Oprócz łąki kwietnej urząd gminy zamierza jeszcze w tym miesiącu zorganizować w Gminnym Centrum Kultury spotkanie dla mieszkańców ze Stefanem Gawrońskim, botanikiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęcone tematyce zakładania łąk kwietnych na działkach i w ogrodach.

Łąki kwietne to stosunkowo nowe rozwiązanie w Polsce, ale dobrze znane już od lat w krajach Europy Zachodniej. Zakładanie łąk kwietnych zamiast trawników pomaga w ochronie zapylaczy, dając owadom pokarm i przestrzeń, ponadto pomaga oszczędzać wodę, jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu niż trawnik i nie wymaga stosowania środków chemicznych. Łąki kwietne coraz częściej zakładane są wzdłuż dróg, torów kolejowych, w parkach i ogrodach.

 

 

// Źródło: gogolin.pl