Z przeprowadzonych badań wynika, że dzieci otrzymujące w okresie jesienno-zimowym profilaktycznie preparat z propolisem o wiele rzadziej zapadają na infekcje dróg oddechowych.

Herman A. Cohen, Itzchak Varsano, Ernesto Kahan, Michael Sarrell oraz Yosef Uziel, badacze z kliniki pediatrycznej z miasta Petach Tikwa w Izraelu przeprowadzili badania polegające na podawaniu losowo wybranej próbie dzieci preparatu z propolisem oraz porównaniu efektów stosowania tego preparatu z grupą dzieci otrzymującej placebo.

Jak przebiegały badania

Badania zostały przeprowadzone w klinice w Petach Tikwa na grupie aż 500 dzieci w wieku 1-5 lat. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy po 250 osób. Pierwsza grupa otrzymywała placebo, druga natomiast preparat zawierający propolis, jeżówkę (echinaceę) oraz witaminę C. Badania prowadzone były przez 12 tygodni w okresie jesienno-zimowym, czyli w czasie zwiększonego ryzyka wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych.

Wyniki badań potwierdziły, że preparat z propolisem może być skutecznym środkiem zapobiegającym wystąpienie u dzieci chorób górnych dróg oddechowych. Dzieci z grupy otrzymującej preparat z wyciągiem z propolisu w trakcie trwania eksperymentu zdecydowanie rzadziej zapadały na infekcje górnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc oraz zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Poza tym zaobserwowano także wyraźną statystyczną różnicę w przebiegu chorób, które u dzieci otrzymujących preparat z propolisem przybierały o wiele lżejsze formy.

Przyjmowanie preparatu z propolisem zmniejszyło ryzyko pojawienia się infekcji u dzieci o 55 procent, a także wpłynęło na znaczne złagodzenie przebiegu choroby, niwelując aż o 45 procent średni czas trwania infekcji. Dzieci otrzymujące placebo nie tylko zapadały na choroby 2,2 raza częściej, ale ich infekcje miały także wyraźnie ostrzejszy przebieg, na przykład gorączka trwała u nich 2,6 raza dłużej niż u dzieci należących do grupy otrzymującej preparat z propolisem.

Preparat z propolisem, echinaceą oraz witaminą C okazał się więc skutecznym środkiem wzmacniającym system odpornościowy organizmu. Co równie ważne, a na co także zwracają uwagę badacze, przypadki nietolerancji na podawany środek były bardzo rzadkie, łagodne i szybko ustępowały.

 

 

 


Źródła: Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Leczenie chorób wewnętrznych ogólnodostępnymi produktami pszczelimi w świetle badań klinicznych, Toruń 2008; https://www.newhope.com/supply -news-amp-analysis/echinacea- propolis-and-vitamin-c-show- preventative-effect- respiratory-infec; https://www.researchgate.net/p ublication/5411668_Effectivene ss_of_an_Herbal_Preparation_ Containing_Echinacea_Propolis_ and_Vitamin_C_in_Preventing_Re spiratory_Tract_Infections_in_ Children_A_Randomized_Double- blind_Placebo-Controlled_ Multicenter_Study