Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Tikricie dowodzą, że mleczko pszczele jest bezpiecznym i skutecznym środkiem wspomagającym leczenie niepłodności męskiej.

Niepłodność męska

Według statystyk niepłodność męska dotyka coraz większej liczby osób. Wyniki badań pokazują, że zaledwie w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie zmniejszyła się u mężczyzn liczba plemników o prawidłowej ruchliwości i budowie, zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej. Przyczyny tego faktu są różnorodne. Mogą nimi być choroby ogólnoustrojowe, choroby jąder, a także czynniki środowiskowe. Szacuje się, że problem niepłodności dotyka obecnie aż 15% mężczyzn na świecie. Okazuje się jednak, że w przypadkach niepłodności pomoc mogą przynieść także produkty pszczele. Naukowcy badający wpływ mleczka pszczelego na leczenie męskiej niepłodności dowiedli bowiem, że terapia za jego pomocą może w sposób znaczny pomóc w pozbyciu się tego problemu.

Mleczko pszczele

Mleczko pszczele to jeden z najbardziej wartościowych produktów pszczelich, pomagający w czasie leczenia i rehabilitacji wielu chorób i dolegliwości. Jako suplement diety mleczko cenione jest ze względu na właściwości zwiększające siły witalne oraz zdolności intelektualne. Zastosowanie mleczka pszczelego jako środka zwiększającego libido, poprawiającego jakość życia seksualnego, a także płodność kobiet i mężczyzn było znane już od dawna, jednak dopiero ostatnie lata przynoszą dowody naukowe, które potwierdzałyby pozytywne działanie mleczka pszczelego także na seksualne aspekty życia człowieka.

Więcej na temat mleczka pszczelego: Mleczko pszczele – właściwości, leczenie, skład mleczka pszczelego

Mleczko pszczele w terapii niepłodności męskiej

Z badań przeprowadzonych w roku 2003 wynika, że trzymiesięczna terapia mleczkiem pszczelim u 83 niepłodnych mężczyzn w dużym stopniu pomogła w leczeniu niepłodności. Wyniki badań pokazują, że dzięki kuracji mleczkiem pszczelim u badanych mężczyzn znacznie wzrosła ruchliwość plemników. Natomiast nie zauważono wysokiego wzrostu poziomu FSH (hormon folikulotropowy) ani liczby plemników w nasieniu.

Badani, którzy wzięli udział w eksperymencie zostali podzieleni na cztery grupy: grupę kontrolną (otrzymywała placebo – miód) oraz trzy grupy otrzymujące mleczko pszczele w różnych ilościach (100 mg dziennie, 50 mg dziennie i 25 mg dziennie w mieszaninie z miodem). Trzymiesięczna kuracja mleczkiem pszczelim choć nie zwiększyła w sposób znaczący liczby plemników, wyraźnie jednak podniosła ich jakość. W trakcie terapii mleczkiem pszczelim stwierdzono również zwiększony poziom testosteronu w surowicy krwi, a także znacznie zwiększenie popędu seksualnego. W niewielkim tylko stopniu kuracja mleczkiem wpłynęła na zwiększenie liczby plemników w ejakulacie.

Dysponujemy dużą liczbą badań na zwierzętach, które także pokazują pozytywne działanie mleczka na zdolności rozrodcze. Wyniki tych badań były zazwyczaj podobne. Mleczko pszczele powodowało zwiększenie poziomu testosteronu, liczbę, ruchliwość i żywotność plemników (np. Amirshahi i wsp., 2014; Ghanbari i wsp., 2016; Elnagar, 2010; Hang i wsp., 2008).

 

 

 

 


Źródła: Ali E. Al-Sanafi, Safaa.A. Mohssin, Senan M. Abdulla, Thi-Qar Medical Journal (TQMJ): Vol( 1); NO( 1); 2007(1-12) https://www.iasj.net/iasj?func=fulltext&aId=47761; https://www.klinikainvicta.pl/, Mozafar Khazaei, Atefe Ansarian & Elham Ghanbari, New Findings on Biological Actions and Clinical Applications of Royal Jelly: A Review, http://dx.doi.org/10.1080/19390211.2017.1363843