Na lubelskim UMCS trwają prace nad specyfikiem z ekstraktu z konopi, który ma łagodzić działanie niebezpiecznych dla zdrowia i życia pszczół pestycydów.

Prace nad nowym lekiem dla pszczół z ekstraktu z konopi trwają na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie już od dłuższego czasu. Naukowcy z Zakładu Botaniki i Mikologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS przeprowadzili już szereg testów na działanie marihuany na życie i zdrowie pszczół. Po przebadaniu około 5 tysięcy pszczół okazało się, że ekstrakt z konopi przedłuża życie pszczół narażonych na działanie pestycydów. W świetle przeprowadzonych badań ustalono, że pszczoły, które otrzymywały ekstrakt, a jednocześnie poddane były działaniu szkodliwych pestycydów żyły tak samo długo jak pszczoły, które nie były narażone na działanie pestycydów.

Ekstrakt z konopi wydaje się więc mieć zbawienny wpływ na zdrowie pszczół i może być też antidotum na nasilający się na całym świecie problem masowego ginięcia pszczół.

Wynalazek lubelskich naukowców został już zgłoszony do urzędu patentowego. Naukowcy planują w przyszłym roku przeprowadzenie testów w pasiekach. W przypadku pozytywnych wyników możliwe będzie rozpoczęcie procedury wprowadzania leku na rynek.

 

 


Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/nauka/to-moze-byc-przelomowe-odkrycie-na-umcs-po-konopiach-pestycydy-pszczolom-sa-niestraszne,n,1000273068.html