Australijscy naukowcy odkryli, że jad pszczeli, a właściwie jeden ze składników jadu pszczelego, hamuje komórki raka piersi.

Według badań prowadzonych w Institute of Medical Research w Australii Zachodniej znajdująca się w jadzie pszczelim melityna posiada właściwości blokujące komórki nowotworu piersi. W trakcie prowadzonych na myszach badań ustalono, że nawet pojedyncza dawka zabija komórki nowotworowe. Melityna powinna być jednak stosowana w odpowiednich dawkach, bo zbyt duże dawki tej substancji stają się toksyczne dla całego organizmu.

Działanie przeciwko komórkom raka piersi nie jest pierwszym stwierdzonym przez naukowców możliwym zastosowaniem melityny w walce z nowotworami. Niedawno naukowcy ustalili, że jad pszczeli może być przydatny w walce z czerniakiem (rakiem skóry).

Co więcej, melityna nie musi być obecnie pozyskiwana z jadu pszczół. Naukowcy potrafią obecnie wytworzyć tę substancję w warunkach laboratoryjnych.

 

 

 


Źródło: https://www.rynekaptek.pl/farmakologia/zawarta-w-jadzie-pszczoly-melityna-hamuje-rozwoj-raka-piersi,39719.html, https://www.wysokieobcasy.pl/Instytut/7,163393,26264805,pszczoly-kontra-rak-piersi-jad-pszczoly-miodnej-zabija-niektore.html