Ochrona pszczół powinna uwzględniać także stworzenie jak najbardziej optymalnych warunków dla rozwoju larw, w tym zapewnienie im najlepszej jakości pyłku – uważa dr Michał Filipiak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W wywiadzie dla serwisu Nauka w Polsce, doktor Michał Filipiak z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, podnosi problem właściwego odżywienia czerwiu. Uważa, że potrzeby larw nie są uwzględniane przy działaniach mających na celu np. ochronę zapylaczy poprzez akcje nasadzania roślin miododajnych.

Naukowiec uważa, że larwy potrzebują bardzo wysokiej jakości pyłku kwiatowego, takiego, który jest bogaty w substancje budulcowe – związki i pierwiastki, dzięki którym organizm będzie się optymalnie rozwijał, a nie każda roślina miododajna jest źródłem takiego właśnie pyłku. Według dr. Filipiaka wysokiej jakości pyłek kwiatowy, który jest bardzo dobrym źródłem pożywienia larw, dostarczają takie rośliny jak koniczyna, bób, gryka, różne gatunki róży oraz drzewa owocowe. Na drugim biegunie zaś znajdują się np. lawenda i słonecznik, które to naukowiec podaje jako przykłady roślin będących źródłem niskiej jakości, z punktu widzenia rozwoju czerwiu, pyłku kwiatowego.

Cały, niezwykle ciekawy artykuł, znajdziecie w serwisie www.naukawpolsce.pap.pl – tutaj

 

 


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl