Podczas seminarium patentowo-wdrożeniowego w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego dr inż. Krzysztof Przygoński zaprezentował nowy sposób preparowania pyłku pszczelego.
Pyłek kwiatowy to niezwykle cenny produkt pszczeli, stosowany coraz częściej profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Ale nie tylko. Pyłek jest też coraz powszechniej używany jako suplement diety i odżywka dla osób uprawiających sporty. Jednym z największych problemów związanych ze spożywaniem pyłku jest jednak niska przyswajalność przy spożywaniu go w naturalnej postaci obnóży pyłkowych. Dotychczas specjaliści polecali dwa sposoby na zwiększenie przyswajalności przez organizm cennych składników pyłku kwiatowego: wcześniejsze moczenie go w płynie (woda, woda z miodem, miód) albo zmielenie. Być może wkrótce powszechnie stosowany będzie trzeci sposób, zaprezentowany właśnie przez dr. inż. Krzysztofa Przygońskiego.
Nowy sposób preparowania pyłku pszczelego polega na poddaniu go na działanie wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury przez około 30 sekund. Konsekwencją działania wysokiego ciśnienia i temperatury jest zniszczenie struktury pyłku kwiatowego oraz wzrost dostępności związków bioaktywnych.
Nowy sposób pozwala znacznie zwiększyć dostępność czynnych biologicznie składników. Po zastosowaniu nowej metody zaobserwowano zwiększenie się zarówno dostępności związków fenolowych (o co najmniej 70% w porównaniu do nieprzetworzonego pyłku kwiatowego) oraz aktywności przeciwutleniającej (mierzonej testem ABTS•+ o co najmniej 70%, natomiast testem DPPH aż o 170%). Ponadto pyłek kwiatowy spreparowany metodą Przygońskiego ma charakteryzować się także przyjemnym smakiem.
Źródło: https://www.kalendarzrolnikow.pl/4087/sposob-na-pylek-kwiatowy