W nocy z 7 na 8 marca tego roku doszło do kolejnej w tym roku w Polsce dewastacji pasieki. Wandale zniszczyli pasiekę z 24 rodzinami pszczelimi, znajdującą się na obrzeżach Puszczy Kozienickiej w południowej części Mazowsza.

Nieznani sprawcy poprzewracali ule w pasiece w miejscowości Grabów nad Pilicą (powiat kozienicki, woj. mazowieckie), w wyniku czego prawdopodobnie śmierć poniesie około pół miliona pszczół. Właściciel pasieki, Pan Tomasz Petryka w emocjonalnym wpisie na portalu Facebook napisał między innymi: „Dziękuję Ci dobry człowieku. Dziękuję, że tak pożytecznie wykorzystałeś czas sobotniej nocy (…). Dziękuję, że prawdopodobnie unicestwiłeś 24 rodziny pszczele tj. jakieś 500 000 pszczół (…). Powiedz tylko chuliganie, zazdrośniku, szkodniku co Ci te pszczoły Ci przeszkadzały?”

Dziękuję Ci dobry człowieku.Dziękuję, że tak pożytecznie wykorzystałeś czas sobotniej nocy.Dziękuję, że poświęciłeś go…

Publiée par Miodemsłodzone sur Dimanche 8 mars 2020

Poszkodowany zgłosił sprawę na policję, która stara się ustalić sprawców przestępstwa.

Właściciel pasieki zorganizował zbiórkę pieniędzy na portalu zrzutka.pl. Zebrane pieniądze chce przeznaczyć na odbudowę swojej pasieki oraz – w przypadku zebrania większej kwoty – uruchomienia miejskiej pasieki w Warszawie. Uruchamiając zrzutkę pszczelarz liczył na zebranie 10 tysięcy złotych, jednak w tym przypadku rzeczywistość przerosła oczekiwania, bo na chwilę obecną na koncie zrzutki jest już blisko 30 tysięcy złotych. Poszkodowanego pszczelarza można wspomóc tutaj.

 

 


Źródła:
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-03-09/zniszczono-24-ule-zabito-pol-miliona-pszczol/
https://zrzutka.pl/xcg9rp