W Azji Południowo-Wschodniej Azji, na ternie dzisiejszego Myanmaru (Birmy) znaleziono pszczołę z pyłkiem kwiatowym zatopioną w bursztynie. Szacuje się, że owad pochodzi sprzed 100 tysięcy lat i jest najstarszym znalezionym okazem pszczoły.

Znaleziona w Birmie pszczoła należy do nieznanego gatunku i rodziny pszczół. Naukowcy określili wiek okazu na 98,79 miliona lat – pszczoła pochodzi więc z okresu środkowej kredy i żyła na Ziemi razem z dinozaurami.

Tego niezwykłego odkrycia dokonał emerytowany profesor George Poinar Jr. z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie. Amerykański badacz sklasyfikował owada jako przedstawiciela nieznanej do tej pory rodziny, rodzaju i gatunku i nadał mu nazwę Discoscapa Apicula z rodziny Discoscapidae.

Co ciekawe prehistoryczna pszczoła posiada pewne cechy wspólne również dla współczesnych pszczół (m.in. śliwkowe włosy, zaokrąglony płat przedni i parę ostróg na tylnej kości piszczelowej). Ze współczesnymi pszczołami odnalezioną pszczołę z okresu kredy łączy również toczona nierówna walka z pszczelimi pasożytami. Na odnalezionej pszczole znaleziono bowiem aż 21 larw pszczelich pasożytów.

 

 


Źródło: https://today.oregonstate.edu/news/fossilized-insect-100-million-years-ago-oldest-record-primitive-bee-pollen
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu, źródło: Pixabay.com.