Miód akacjowy przez wielu konsumentów jest uznawany za najsmaczniejszy z miodów. Miód ten charakteryzuje słodki a zarazem łagodny smak. Stąd też jednym z tych miodów, które są najchętniej spożywane przez dzieci. Po miód akacjowy sięgamy jednak nie tylko dla smaku, ale także ze względu na jego właściwości.
Miód akacjowy pozyskiwany jest w czasie kwitnienia kwiatów akacji, a dokładniej robinii akacjowej, która w polskich warunkach kwitnie zazwyczaj w maju i czerwcu. Miód akacjowy posiada barwę jasno słomkową lub jasno bursztynową (w stanie płynnym, tzw. patoki), a po skrystalizowaniu (tzw. krupiec) przyjmuje barwę od białej do kremowo żółtawej. Warto też nadmienić, że ze względu na wysoką zawartość fruktozy miód ten krystalizuje niezwykle powoli, co najmniej kilka miesięcy, a nawet do roku.
Wysoka zawartość fruktozy powoduje nie tylko powolne „twardnienie” miodu akacjowego, ale także decyduje o tym, że w smaku wydaje się być słodszy od innych miodów. Często można spotkać opinie, że jest to miód, który może być używany do słodzenia produktów i napojów przez osoby chore na lekkie postacie cukrzycy. W pewnym sensie można się z tym zgodzić, bowiem ze względu na to, że jest to miód słodki w smaku, potrzebujemy go mniej do posłodzenia potraw, a jego stosowanie jest korzystniejsze niż spożywanie cukru buraczanego – sacharozy. Jednak należy dodać, że osoby chore na cukrzycę powinny unikać cukrów w ogóle, a dozwolona ilość jego spożywania powinna być zawsze uzgodniona z lekarzem prowadzącym. Nadmierne spożycie cukrów, także miodów może być bowiem niebezpieczne dla zdrowia i życia cukrzyka.
Miód akacjowy – właściwości
Miód akacjowy działa korzystnie na przemianę materii, reguluje proces trawienia oraz zapobiega zaparciom. Działa także korzystnie w czasie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy przyspieszając odnowę błony śluzowej dzięki właściwościom podowującym zwiększenie wydzielania śluzu i polepszenie ziarninowania (gojenia).
Dzięki zawartości biopierwiastków i aminokwasów stosowany jest pomocnie w leczeniu chorób nerek i układu moczowego. Posiada właściwości zapobiegające tworzeniu się kamieni nerkowych oraz bakteriobójcze.
Stosowany jest także w przeziębieniach i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, w stanach obniżonej odporności organizmu, wyczerpania fizycznego i psychicznego. Miód akacjowy wykazuje także działanie uspokajające, wzmacniające, posiada także niewielkie właściwości nasenne. Działa też pozytywnie w chorobach skóry. Okłady z miodu akacjowego pomagają zwalczyć zakażenie ropne wywołane przez gronkowce, paciorkowce i inne drobnoustroje Gram-dodatnie i przyczyniają się do szybszego gojenia się ran.
Miód akacjowy – cena i gdzie kupić
Miód akacjowy kupimy w każdym dobrym sklepie pszczelarskim, a także bezpośrednio u pszczelarzy. Specjalistyczne sklepy pszczelarskie i sami pszczelarze to najpewniejsze źródło zaopatrzenia w miody, dające największe prawdopodobieństwo, że zakupiony miód nie jest zafałszowany i jest aktywny biologicznie. Cena miodu akacjowego wynosi około 40 zł za duży słoik (0.9 l).
Źródła: H. Noskowicz – Bieroniowa, Co może miód?, Kraków 2009 oraz E. Hołderna-Kędzia, B. Kędzia, Miody odmianowe i ich zdrowotne walory, Toruń 2005