Australijscy i francuscy naukowcy dowiedli, że pszczoły potrafią wykonywać proste obliczenia matematyczne, takie jak dodawanie i odejmowanie.

Badania prowadzone przez naukowców z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) w Melbourne w Australii, pokazało, że pszczoły potrafią rozpoznawać kolory i przypisywać im symboliczne wartości arytmetyczne oraz – co jeszcze ciekawsze – rozwiązywać za pomocą symbolicznych kolorów proste działania arytmetyczne, takie jak dodawanie i odejmowanie.

Odkrycie naukowców z Melbourne jest o tyle przełomowe, że do tej pory nauka wiedziała co prawda, że wiele gatunków zwierząt jest zdolnych do rozumienia różnic ilościowych i do dokonywania na ich podstawie wyborów (np. dostrzegać gdzie jest więcej, a gdzie mniej pokarmu). Nie wiedziano jednak, że zwierzęta, a tym bardziej zwierzęta o tak mało złożonej strukturze mózgu jak pszczoły, są zdolne do rozpoznawania różnic numerycznych oraz – co jest jeszcze bardziej zdumiewające – do wykonywania operacji matematycznych.

W trakcie eksperymentu pszczoły miały za zadanie pokonanie labiryntu w kształcie litery „Y”. Przy wejściu do labiryntu pszczoły miały przed sobą elementy od 1 do 5 – część była niebieska (co wiązało się z dodawaniem), część żółta (co wiązało się z dodawaniem). Jeśli pszczoły dokonywały dobrego wyboru otrzymywały nagrodę w postaci cukrowego syropu, jeśli podejmowali złą decyzję otrzymywały roztwór chininy. Okazało się, że po kilku godzinach pszczoły były w stanie ustalić, że kolor niebieski oznacza plus 1, a żółty minus 1 i dzięki temu potrafiły obierać w labiryncie właściwą drogę.

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie tego, iż stosunkowo niewielki i mało skomplikowany mózg pszczoły potrafi wykonywać działania matematyczne przyczyni się do rozwoju prac nad sztuczna inteligencją.