25 listopada rozpoczęło się zbieranie podpisów od obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Save Bees and Farmers” („Ratujmy pszczoły i rolników”). Każdy obywatel Unii Europejskiej może podpisać się deklarację poparcia inicjatywy na dwa sposoby: albo wysyłając tradycyjną deklarację na papierze, albo podpisując ją online na stronie internetowej.

Celem inicjatywy jest ochrona pszczół i zdrowia ludzi, poprzez przekonanie Komisji Europejskiej do przedłożenia projektów aktów prawnych dotyczących stopniowego wycofywania do 2035 roku syntetycznych pestycydów w celu przywrócenia różnorodności biologicznej, a jednocześnie do wspierania rolników w okresie przejściowym.

Inicjatywa Obywatelska, której pełna nazwa brzmi „Ratujmy pszczoły i rolników! W kierunku przyjaznego dla pszczół rolnictwa służącego zdrowemu środowisku” została oficjalnie zarejestrowana przez Komisję Europejską we wrześniu tego roku. Obecnie trwa zbieranie podpisów od obywateli. Od nich właśnie zależy dalszy los projektu. Przy wysokim poparciu społecznym obywateli szansa na osiągnięcie celu, jakim jest wycofanie niebezpiecznych dla środowiska pestycydów do roku 2035 zdecydowanie wzrasta. Organizatorzy chcą zebrać co najmniej milion podpisów od obywateli Unii Europejskiej. Mają na to czas do końca września 2020 roku. Obecnie, w drugim tygodniu zbierania podpisów, deklaracje poparcia inicjatywy podpisało ponad 90 tysięcy obywateli Unii Europejskiej.

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Ratujmy pszczoły i rolników!” jest efektem współpracy kilkudziesięciu europejskich ekologicznych organizacji pozarządowych, organizacji rolników i pszczelarzy, fundacji charytatywnych i instytucji naukowych, które postanowiły połączyć siły w walce na rzecz różnorodności biologicznej, a jednocześnie ochrony rolników.

Cele Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Ratujmy pszczoły i rolników!”:

  • zmniejszenie do 2030 roku o 80% stosowania syntetycznych pestycydów
  • pełny zakaz stosowania pestycydów w rolnictwie UE do 2035 roku
  • ochrona środowiska naturalnego, odtworzenie na terenach rolniczych bioróżnorodności
  • wsparcie dla rolników, zwłaszcza rolnictwa ekologicznego.

Więcej informacji na stronie www.savebeesandfarmers.eu – na tej stronie można także podpisać się pod deklaracją. Więcej informacji na temat inicjatywy na stronie Komisji Europejskiej (w jęz. polskim) – tutaj.

 

 


Źródła:
https://www.savebeesandfarmers.eu/
https://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/initiatives/open/details/2019/000016