Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia) to największy szerszeń występujący na świecie, którego długość ciała wynosi od 2,5 do 4,5 cm, a rozpiętość skrzydeł sięga 7,6 cm. Jest to także silnie inwazyjny i groźny gatunek szerszenia. Prawdopodobnie do Polski trafi najpóźniej w ciągu kilku najbliższych lat.
Szerszenie azjatyckie pochodzą z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. W Europie pojawiły się w 2004 roku w południowo-zachodniej Francji, dokąd prawdopodobnie przybyły na jednym ze statków handlowych. W ciągu tych 14 lat bardzo szybko rozprzestrzeniły się po tej części Europy. Obecnie występują niemal na całym terytorium Portugalii, w północnej Hiszpanii, na całym terytorium Francji oraz na części terytorium Belgii, Holandii i Niemiec. Szerszenie azjatyckie rozszerzają „swoje terytorium” o około 100 km rocznie. Oznacza to, że najpóźniej w ciągu kilku najbliższych lat dotrą do Polski.
Częstym celem ataków szerszeni azjatyckich są pszczoly. Doświadczenie pokazuje, że nawet kilkadziesiąt szerszeni jest w stanie wybić całą rodzinę pszczelą. Owady te są więc bardzo groźnym przeciwnikiem dla pszczół i pszczelarzy. I nie tylko dla nich. Szerszenie azjatyckie są bowiem bardziej agresywne i dużo groźniejsze od swoich europejskich kuzynów także dla człowieka. W samej Japonii co roku od użądleń tych owadów ginie około 40 osób.
Zobacz materiał wideo przygotowany przez Actu-Environnement.com i www.teraz-srodowisko.pl na temat szerszeni azjatyckich we Francji: tutaj
– – – – – – –
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szersze%C5%84_azjatycki
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Do-Polski-zbliza-sie-grozny-gatunek-inwazyjny-6412.html
Mapa występowania szerszeni azjatyckich w Europie (2018): http://frelonasiatique.mnhn.fr/
Cześć,
Mała pomyłka w tłumaczeniu żródeł… to co we Francji nazywamy „Szerszeniem Azjatyckim” to Vespa Velutina a nie Vespa Mandarinia.
Opis fizyczny tu przytoczony to faktycznie Vespa Mandarinia. Vespa Velutina jest szerszeniem MNIEJSZYM od europejskiego.
Problem nie polega na jego wielkości czy toksyczności jadu, ale na jego sposobie odżywiania: w odróżnieniu od szerszenia europejskiego który ma „szeroką kartę dań”, Vespa velutina UWIELBIA pszczoły. Dodatkowo, pszczoły europejskie, w odróżnieniu do pszczół azjatyckich, nie umieją się bronić przed jego atakami!
Szerszeń azjatycki nie jest bardziej niebezpieczny niż osy, szerszenie pospolite czy trzmiele. Jego agresywność jest bardzo słaba, chyba że czuje się zagrożony. Nie ma nic szczególnie toksycznego w jadzie szerszenia azjatyckiego i tylko bardzo rzadkie przypadki wymagają pomocy medycznej. „We Francji wszyscy obserwatorzy zgadzają się co do tego, że szerszeń vespa velutina nie jest agresywny i można bez ryzyka obserwować jego gniazdo z odległości 4 lub 5 metrów, zauważa Narodowy Inwentarz Dziedzictwa Naturalnego (INPN). Rzadkie osoby ukąszone zostały ukąszone przez próbę zniszczenia gniazda lub nieumyślne dotknięcie pracownika ”.
Jeśli ktoś jest uczulony na jad… to zupełnie inna historia.
https://www.leparisien.fr/societe/frelons-asiatiques-dix-choses-a-savoir-sur-cet-insecte-envahissant-20-09-2018-7896150.php
Pozdrowienia z Paryża