Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia) to największy szerszeń występujący na świecie, którego długość ciała wynosi od 2,5 do 4,5 cm, a rozpiętość skrzydeł sięga 7,6 cm. Jest to także silnie inwazyjny i groźny gatunek szerszenia. Prawdopodobnie do Polski trafi najpóźniej w ciągu kilku najbliższych lat.

Szerszenie azjatyckie pochodzą z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. W Europie pojawiły się w 2004 roku w południowo-zachodniej Francji, dokąd prawdopodobnie przybyły na jednym ze statków handlowych. W ciągu tych 14 lat bardzo szybko rozprzestrzeniły się po tej części Europy. Obecnie występują niemal na całym terytorium Portugalii, w północnej Hiszpanii, na całym terytorium Francji oraz na części terytorium Belgii, Holandii i Niemiec. Szerszenie azjatyckie rozszerzają „swoje terytorium” o około 100 km rocznie. Oznacza to, że najpóźniej w ciągu kilku najbliższych lat dotrą do Polski.

Częstym celem ataków szerszeni azjatyckich są pszczoly. Doświadczenie pokazuje, że nawet kilkadziesiąt szerszeni jest w stanie wybić całą rodzinę pszczelą. Owady te są więc bardzo groźnym przeciwnikiem dla pszczół i pszczelarzy. I nie tylko dla nich. Szerszenie azjatyckie są bowiem bardziej agresywne i dużo groźniejsze od swoich europejskich kuzynów także dla człowieka. W samej Japonii co roku od użądleń tych owadów ginie około 40 osób.

Zobacz materiał wideo przygotowany przez Actu-Environnement.com i  www.teraz-srodowisko.pl na temat szerszeni azjatyckich we Francji: tutaj

 

– – – – – – –
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szersze%C5%84_azjatycki
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Do-Polski-zbliza-sie-grozny-gatunek-inwazyjny-6412.html
Mapa występowania szerszeni azjatyckich w Europie (2018): http://frelonasiatique.mnhn.fr/