W niedzielę 26 sierpnia 2018 r. na placu przy hali widowiskowo – sportowej „Urania” w Olsztynie odbył się jubileuszowy 25. festyn pszczelarski „Pszczoły i miód”.

Organizatorem festynu „Pszczoły i miód” było Rejonowe Koło Pszczelarzy w Olsztynie przy współpracy z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Olsztynie, olsztyńskim Urzędem Miasta oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie.

W trakcie festynu odbyło się wręczenie odznaczeń pszczelarskich. Z rąk Piotra Czajkowskiego, prezesa rejonowego olsztyńskiego koła pszczelarzy, odznaczenia otrzymali: wieloletni prezes olsztyńskiego koła Tadeusz Miciuta, który funkcję tę pełnił przez osiem ostatnich lat oraz pszczelarze Dariusz Napierała, Jan Łukaszuk, Józef Głowiński i Andrzej Puchalski.

Festyn pszczelarski "Pszczoły i miód" w Olsztynie

Festyn pszczelarski „Pszczoły i miód” w Olsztynie. Specjalne wyróżnienia za wkład w rozwój pszczelarstwa w regionie trafiły do rąk Tadeusza Miciuty, Dariusza Napierały, Jana Łukaszuka, Józefa Głowińskiego i Andrzeja Puchalskiego.

Gościem honorowym festynu „Pszczoły i miód” w Olsztynie był prezydent miasta, Piotr Grzymowicz, który oprócz podziękowań za wspieranie działań olsztyńskiego koła pszczelarzy otrzymał także słodki pszczeli upominek.

Prezydent Olsztyna podziękował pszczelarzom za zaproszenie oraz za – jak to określił – ich trudną i ważną pracę. Podkreślił także, że miasto zawsze będzie wspierać pszczelarzy i ich pożyteczne działania. Włodarz miasta zapewnił również, że miasto będzie w dalszym ciągu prowadziło działania na rzecz zwiększania w mieście ilości roślin miododajnych.

W czasie festynu dzieci mogły wziąć udział w konkursie wiedzy o miodzie i pszczelarstwie, odbył się również pokaz wirowania miodu wraz z degustacją świeżo odwirowanego produktu.

Festyn pszczelarski "Pszczoły i miód" w Olsztynie

Festyn pszczelarski „Pszczoły i miód” w Olsztynie był dobrą okazją dla olsztynian do zaopatrzenia się w miód i inne produkty pszczele.

W takcie festynu pszczelarskiego odbywał się także tradycyjny kiermasz produktów pszczelich, na którym można było zakupić w atrakcyjnych cenach miód i inne produkty pszczele wprost od pszczelarzy z regionu. Dostępne były, między innymi, miody wielokwiatowe, wielokwiatowe leśne, rzepakowe, mniszkowe, nawłociowe, gryczane, akacjowe, a także pyłek pszczeli, pierzga, propolis oraz świece z wosku pszczelego.

Następny festyn pszczelarski „Pszczoły i miód” w Olsztynie już za rok!