Kilkukrotnie pisaliśmy w tym roku o skandalicznych faktach wytrucia pszczół w Polsce w wyniku przeprowadzanych oprysków.  Okazuje się jednak, że są miejsca w Unii Europejskiej w których dochodzi do sytuacji jeszcze bardziej patologicznych niż nad Wisłą.

Pszczelarze z okolic miejscowości Puiesti w Rumunii przechodzą prawdziwą gehennę w walce o odszkodowanie po tym, jak po rozpyleniu środka przeciwko kleszczom wytruto miliony pszczół w całej okolicy. Walka pszczelarzy o sprawiedliwość trwa już 3 lata.

W maju 2015 roku w okolicach miejscowości Puiesti w Rumunii rozpylono środek o nazwie Fiprocid, zawierający fipronil, niezwykle groźną i silnie toksyczną substancję, pomimo tego, że jego stosowanie jest zabronione w krajach Unii Europejskiej od 2013 roku. Co ciekawe ta sama substancja znalazła się w skażonych jajach, które w 2017 roku trafiły do większości krajów unijnych, a wedle ustaleń śledczych, środek wykryty w zatrutych jajach także miał pochodzić z Rumunii.

W wyniku oprysków przeciwko kleszczom śmierć poniosło około 1 400 rodzin pszczelich. Pszczelarze utracili jedyne źródło utrzymania, tracą też nadzieję na otrzymanie jakiejkolwiek rekompensaty, gdyż rumuńskie władze najwyraźniej próbują zbagatelizować problem użycia tej niebezpiecznej substancji.

Materiał filmowy na ten temat znajdziecie tutaj.

 

 


Źródło: „Deutsche Welle”