Jad pszczeli  może pomóc w pozbyciu się rozstępów skórnych – przekonuje Liborio Carillo Miranda z Uniwersytetu UNAM w Meksyku.

Według Liborio Carrillo Mirandy, badacza z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM), stosowanie maści z jadem pszczelim jest niezwykle skutecznym sposobem w walce z rozstępami i innymi problemami skórnymi. Badacz przekonuje, że apitoksyna stosowana w maziach lub maściach wykazuje znaczną poprawę u pacjentów z zaburzeniami estetycznymi, takimi jak rozstępy. Meksykański badacz dowodzi również, że stosowanie maści z jadem pszczelim jest także skuteczne w obrzękach i dyskomforcie stawów.

Rozstępy skórne to wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków, rąk i piersi. Pojawiają się w przypadku szybkiego wzrostu objętości ciała, na przykład w czasie ciąży, po powiększeniu piersi, czy u sportowców w fazie szybkiego przyrostu masy mięśniowej. Przyczyną powstawania rozstępów mogą być też zmiany hormonalne (na przykład w czasie dojrzewania), zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej oraz długotrwałe przyjmowanie substancji bogatych w kortykosteroidy. Powstawanie rozstępów może być też przyczyną uwarunkowań genetycznych.

Rozstępy to przede wszystkim kłopot natury estetycznej i głównie problem kobiet. Według szacunków pojawiają się o wiele częściej właśnie u płci pięknej, która zapada na tę dolegliwość około 2,5 raza częściej niż mężczyźni. Jest też często spotykaną dolegliwością u dzieci w wieku 10-16 lat.

 

Zobacz także: Jad pszczeli i leczenie jadem pszczelim (apitoksynoterapia)

 

 


Źródło: https://sumedico.com/como-reducir-las-estrias/ | wikipedia.org