Jad pszczeli może pomóc chorym na atopowe zapalenie skóry. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Korei Południowej.

Naukowcy badali wpływ jadu pszczelego na chorobę przypominającą atopowe zapalenie skóry in vivo u myszy oraz in vitro w hodowlach ludzkich komórek naskórka. Wyniki badań potwierdziły, że główny składnik jadu pszczelego – hydrofobowy polipeptyd melityna – może być pomocny w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy ustalili, że zastosowanie jadu pszczelego zarówno u myszy, jak i w badaniach in vitro na komórkach ludzkiego naskórka, przyczyniło się do zmniejszenia zmian skórnych. Potwierdziło się więc, że jad pszczeli, a przede wszystkim jeden z głównych jego składników – peptyd melityna – mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie w produkcji maści dla osób chorych na atopowe zapalenie skóry.

W powyższych badaniach uczestniczyli: Hyun‐Jin An, Jung‐Yeon Kim, Woon‐Hae Kim, Mi‐Gyeong Gwon, Hye Min Gu, Min Ji Jeon, Chong‐Kee Lee, In Sook Park, Kwan‐Kyu Park (Katolicki Uniwersytet w Daegu), Sang‐Mi Han (Narodowa Akademia Nauk Rolniczych w Jeonju) oraz Sok Cheon Pak (Uniwersytet Charlesa Sturata w Sydney).

 

Pełny opis badań w wersji .pdf (w jęz. angielskim) znajdziecie tutaj.

 

 


Źródła: Bristish Pharmacological Society  |  www.medicalexpress.com | www.kopalniawiedzy.pl