Kolejny przypadek zatrucia pszczół środkami ochrony roślin! Tym razem do tragedii doszło w miejscowości Rychliki w województwie warmińsko-mazurskim.

Do tragedii doszło w miniony czwartek w miejscowości Rychliki w powiecie elbląskim. Szacunkowe straty – według pszczelarzy – wynoszą około 20 procent populacji w okolicznych pasiekach. Pszczelarze powiadomili Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przesłali także do laboratorium próbki martwych pszczół w celu zbadania środka, który spowodował śmierć owadów.

Do wytrucia pszczół przyznał się jeden z okolicznych rolników, który stosował opryski swojego pola środkami potencjalnie szkodliwymi dla pszczół. Rolnik wyraził chęć polubownego załatwienia sprawy z poszkodowanymi pszczelarzami.

Wytrucie pszczół w Rychlikach to kolejny w tym roku tego typu przypadek w naszym kraju. W maju opinię publiczną wstrząsnął przypadek uśmiercenia około 200 rodzin pszczelich w Bożympolu na Pomorzu. O tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Przy tej okazji ponownie apelujemy do rolników o stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z przyjętymi zasadami wyrażonymi w przepisach prawa, a także z informacjami znajdującymi się na etykietach środków używanych do oprysków.

 

 


Źródło: Dziennik Elbląski