Czy rosnąca na terenach Puszczy Białowieskiej populacja kornika drukarza może stanowić zagrożenie dla pszczół? Stowarzyszenie Pszczelarzy Rejonu Puszczy Białowieskiej w Hajnówce uważa, że tak.
Zdaniem Stowarzyszenia Pszczelarzy Rejonu Puszczy Białowieskiej w Hajnówce rosnąca populacja kornika drukarza, jaką obserwujemy ostatnio na terenie Puszczy Białowieskiej, zagraża nie tylko drzewostanowi, ale pośrednio może wpłynąć także na stan populacji pszczół i innych zapylaczy z terenów Puszczy Białowieskiej.
W jaki sposób aktywność kornika wpływa na populację pszczół? Jak zaobserwowano, wzmożona aktywność kornika drukarza powoduje spadek ilości spadzi produkowanej przez drzewa iglaste. Ponadto korniki, powodując gwałtowne zmniejszanie się populacji świerków, przyczyniają się do likwidacji naturalnej bariery chroniącej przed spłukiwaniem spadzi z drzew liściastych, a spadź jest na terenach Puszczy Białowieskiej jednym z najważniejszych źródeł pożywienia zapylaczy.
Spadek ilości pokarmu dla pszczołowatych na terenie puszczy to nie tylko problem dla zdrowotności dzikich zapylaczy, co w konsekwencji prowadzić może do dalszej degradacji flory na terenach Puszczy Białowieskiej, ale także realny spadek dochodów pszczelarzy z tych rejonów, dla których spadź z rejonu Puszczy Białowieskiej była jednym z głównych pożytków miododajnych. Kornik drukarz przyczynić się może więc także do zmniejszenia ilości miodu, głównie leśnego i spadziowego, produkowanego przez okolicznych pszczelarzy.
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku