Miód lipowy jest jednym z najbardziej lubianych miodów odmianowych w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza zarówno swoim walorom smakowym jak i właściwościom prozdrowotnym. Ta odmiana miodu stosowana jest, między innymi, w kaszlu, objawach grypy, przewlekłych przeziębieniach. Dodatkowo miód lipowy działa uspokajająco, wykrztuśnie i posiada niewielkie właściwości nasenne.

Miód lipowy pozyskiwany jest przez pszczoły z kwiatów lipy (lipy drobno lub szerokolistnej). Lipa, która bywa nazywana przez pszczelarzy „królową pożytków miododajnych”, kwitnie zaledwie przez okres kilkunastu dni, zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca.

Miód lipowy w stanie płynnym (tzw. patoki) może posiadać barwę od bardzo jasnej do złotożółtej, niekiedy może posiadać także odcień zielonkawy, co jest uzależnione od składu spadzi, często znajdującej się w miodach lipowych. W stanie skrystalizowanym (tzw. krupiec) miód ten może przybrać barwę od białożółtej po złocistożółtą. Po skrystalizowaniu posiada konsystencję drobnoziarnistą bądź krupkowatą. Miody lipowe charakteryzuje ponadto bardzo intensywny zapach a zarazem przyjemny zapach, przypominający zapach kwiatów lipy. Smak miodu lipowego może być dość ostry, nieco piekący i goryczkowaty, jednak na ogół uznawany jest za jeden ze smaczniejszych miodów odmianowych.

Lipa

Lipa – tej miododajnej roślinie zawdzięczamy miód lipowy. (Fot. szjeno09190, Pixabay.com, CC0)

Właściwości lecznicze miodu lipowego

Miody lipowe charakteryzuje stosunkowo duża zawartość olejków eterycznych, dzięki czemu miody te posiadają silne działanie przeciwko drobnoustrojom występujących w błonach śluzowych górnych dróg oddechowych, przede wszystkim nosa i gardła. Testy laboratoryjne wykazały także działanie tej odmiany miodu na bakterie Gram-dodatnie (gronkowce. paciorkowce), Gram-ujemne (Klebsiella pneumoniae – pałeczka zapalenia płuc, Escherichia coli – pałeczka okrężnicy) oraz grzyby drożdżoidalne.

Miód lipowy - słoik miodu 1050 g

Miód lipowy – słoik miodu 1050 g. / źródło: pszczelnictwo.com.pl

Powyższe właściwości oraz działanie napotne, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i wykrztuśne powodują, że miód lipowy jest najczęściej stosowanym miodem wspomagającym leczenie przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych. Stwierdzone niewielkie właściwości nasenne miodu lipowego dodatkowo wspomaga zasypianie. Miód lipowy podany przed snem nie tylko wspomaga leczenie wyżej wymienionych dolegliwości, ale także pomaga choremu w zaśnięciu i przespaniu całej nocy.

Wśród innych właściwości prozdrowotnych miodu lipowego należy wymienić także właściwości rozkurczające i uspokajające. Literatura fachowa poleca także stosowanie miodu lipowego w chorobach serca i układu krążenia – ta odmiana miodu posiada – między innymi – właściwości obniżające w sposób nieznaczny ciśnienie tętnicze krwi.

 

Jak stosować miód lipowy

Miód lipowy, podobnie jak inne gatunki miodów, jest produktem mało odpornym na temperaturę. Utrata leczniczych właściwości biologicznych następuje już po podgrzaniu miodu powyżej temperatury 45 stopni Celsjusza. Miód należy więc rozpuszczać w płynach nie przekraczających tej temperatury.

W przypadku miodu lipowego dobrą praktyką jest – zwłaszcza stosując go w celach wspomagających leczenie przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych – rozmieszanie go z naparem kwiatów lipy lub maliny z dodatkiem soku z cytryny (1 łyżka miodu na szklankę płynu). Innym popularnym sposobem podawania miodu lipowego jest wymieszanie go z ciepłym mlekiem. Skarżącym się na infekcje górnych dróg oddechowych warto – tak przygotowany napar z miodem lipowym – podać tuż przed snem.  Ze względu na niewielkie właściwości nasenne miód nie tylko pomoże w walce z infekcją, ale także w zaśnięciu i przespaniu nocy.

Miód lipowy – cena

Miód lipowy to jeden z najpopularniejszych miodów odmianowych w Polsce. Kupimy go „od ręki” w każdym dobrym specjalistycznych sklepie pszczelarskim. Cena u pszczelarzy i w sklepach pszczelarskich jest w całej Polsce podobna. Za kilogram miodu lipowego zapłacimy zazwyczaj niecałe 40 zł. Warto pamiętać, że dla większej pewności, że kupowany miód jest wartościowym i niezafałszowanym produktem, najlepiej kupować go w specjalistycznych sklepach pszczelarskich bądź bezpośrednio od pszczelarzy.

 

 


Źródła: Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Miody odmianowe i ich zdrowotne walory, Toruń 2005; www.pszczoly.info/miod-lipowy/