Międzynarodowy zespół badaczy odkrył nowe wirusy atakujące pszczoły. Odkrycie być może pozwoli w przyszłości na opracowanie strategii zwiększających skuteczność działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się chorób wśród pszczół.

Za odkryciem stoi międzynarodowy zespół naukowców, który odkrył u badanych przez siebie pszczół aż 27 nieznanych wcześniej wirusów. Naukowcy w swoich badaniach zebrali z 12 różnych gatunków pszczół występujących w 9 krajach świata próbki DNA i RNA odpowiedzialne za syntezę białek, a następnie opracowali nową technikę wysokoprzepustowego sekwencjonowania, dzięki której wykryto zarówno znane, jak również nowe, nieznane wcześniej wirusy należące do co najmniej sześciu nowych rodzin.

Jak powiedział David Galbraith z Bristol Myers Squibb, który był jednym z naukowców pracujących nad projektem: nasz protokół dostarczył podstawy do przyszłych badań, aby nadal identyfikować nowe patogeny, które infekują globalne populacje pszczół przy użyciu niedrogiej metody wykrywania nowych wirusów.

Co ciekawe, wśród znalezionych wirusów znajdują się wirusy podobne do tych, które infekują rośliny. Stąd też u naukowców pojawiła się nowa hipoteza, że pszczoły mogą przenosić te wirusy z rośliny na roślinę, stwarzając zwiększone ryzyko dla upraw rolnych.

 

 

 


Źródło: www.sciencedaily.com