Chore na raka małżeństwo Alvi i Alberta Pilliod z Oakland w Kalifornii mają otrzymać 2 miliardy dolarów odszkodowania od producenta herbicydu Roundup.

Zdaniem sądu w Oakland choroba (chłoniak nieziarniczy) u obojgu małżonków rozwinęła się z winy długotrwałej ekspozycji na herbicyd o nazwie Roundup, produkowanego przez firmę Monsanto. Firmę tę w zeszłym roku zakupił niemiecki koncern Bayer. Zdaniem sądu producent pestycydu powinien ostrzegać na etykietach produktu o zagrożeniach płynących z jego stosowania i zasądził wypłacenie choremu małżeństwu odszkodowania w wysokości 2 miliardów dolarów.

Wyrok jest nieprawomocny. Prawnicy firmy Bayer zapowiedzieli złożenie apelacji.

Wyrok sądu w Oakland jest trzecim podobnym wyrokiem w Stanach Zjednoczonych, nakazującym producentowi Roundupu zapłacenie odszkodowania osobom chorym na nowotwory. W dwóch poprzednich sprawach, podobnie jak w tej, sądy nie miały wątpliwości, że pestycyd przyczynił się do rozwoju choroby.

Wydaje się, że jest to jednak dopiero początek problemów Bayera. W chwili obecnej toczy się bowiem aż kilkanaście tysięcy postępowań przeciwko firmie, w których osoby chore na raka domagają się od Monsanto (Bayera) wysokich odszkodowań.

 

 


Źródło: https://businessinsider.com.pl/