Powstaje aplikacja na smartfony, dzięki której zdiagnozujesz warrozę. Pomysłodawcą aplikacji BeeScanning jest szwedzki pszczelarz Björn Lagerman.

BeeScanning, według założeń projektantów, ma analizować stan rozwoju warrozy i na podstawie zrobionych przez pszczelarza zdjęć wykrywać poziom zagrożenia w ulu. Aplikacja na podstawie zdjęć pszczół wykrywać ma pojedyncze osobniki Varroa destructor żerujące na pszczołach, a także inne cechy, jak na przykład deformacje skrzydeł, które pomagają zdiagnozować chorobę. Aplikacja ma także rozpoznać i ocenić poziom rozwoju warrozy w danej rodzinie.

Aplikacja w prosty i bezpieczny sposób ma pomóc pszczelarzom w podjęciu odpowiednich decyzji dotyczących leczenia bądź zaniechania leczenia warrozy. Według założeń pomóc ma także w znalezieniu pszczół, które wykazują odporność na warrozę.

Według wstępnego planu aplikacja BeeScanning ma być dostępna jeszcze w roku 2017. W najbliższym czasie możemy się więc spodziewać wdrożenia projektu oraz pierwszych opinii pszczelarzy używających narzędzia na temat przydatności aplikacji. Aplikacja ma być bezpłatna i dostępna na systemy Android oraz iOS.

 

 


Źródło: BeeScanning.com