Na terenie Małopolski wykryto dwa ogniska zgnilca amerykańskiego (złośliwego) pszczół. Zgnilec amerykański to groźna, zwalczana z urzędu, choroba bakteryjna czerwiu.

W połowie października wykryto dwa ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół na obszarze województwa małopolskiego. Zgnilec amerykański zaatakował pasieki na terenie powiatu myślenickiego oraz powiatu krakowskiego grodzkiego i ziemskiego.

W związku z wystąpieniem zgnilca amerykańskiego na obszarze wyżej wymienionych powiatów ustanowiono obszary zapowietrzone wokół ognisk choroby.  Obszary zapowietrzone zostały oznakowane poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle o treści: „Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”.

Na terenie obszarów zapowietrzonych nakazuje się wykonanie przeglądu pasiek przez urzędowych lekarzy weterynarii oraz niezwłoczne zgłaszanie przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii. Zakazuje się przemieszczania bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich i produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece oraz organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Zgnilec amerykański pszczół to niezwykle groźna choroba bakteryjna czerwiu, która prowadzi do ginięcia całych rodzin pszczelich. Zgnilec wywoływany jest przez laseczkę larwy Paenibacillus larvae, która charakteryzuje się niezwykłą odpornością na czynniki środowiska oraz środki chemiczne. Więcej na temat choroby znajdziesz tutaj: zgnilec amerykański.

 

Zobacz:

Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 9 października 2017 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu krakowskiego ziemskiego i krakowskiego grodzkiego – tutaj

Rozporządzenie Nr 1/2017 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Myślenicach z dnia 10 października 2017 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu myślenickiego – tutaj