To był bardzo trudny sezon dla włoskich pszczelarzy. Największy wpływ na bardzo małe zbiory miodu miał klimat, który w tym roku był we Włoszech dla pszczelarstwa szczególnie niesprzyjający.

La Coldiretti (Confederazione Nazionale Coltivatori Diretti) – największe włoskie stowarzyszenie zrzeszające producentów rolnych – określiło zakończony właśnie sezon pszczelarski “czarnym rokiem”. Rok 2019 dla włoskich pszczelarzy był prawdopodobnie najgorszym rokiem w historii.

Głównym winowajcą dramatycznej sytuacji włoskich pszczelarzy była pogoda. W tym roku we Włoszech wiosna rozpoczęła się o wiele wcześniej niż zwykle, a po krótkim ociepleniu przyszło silne ochłodzenie, z dużą ilością opadów deszczu i gradobicia.

Przykładowo – kasztanowce kwitły w tym roku zaledwie przez kilka dni, zamiast dwóch – trzech tygodni, a podobnie duże problemy były także – na przykład – z produkcją miodu akacjowego. W efekcie tegoroczne zbiory miodu we Włoszech osiągnęły jedynie 50% zbiorów z roku 2018, a dla wielu – także doświadczonych – pszczelarzy rok 2019 był najgorszy w całym ich życiu.

Włoskie zrzeszenia pszczelarzy zwróciło się do rządu w Rzymie o ogłoszenie klęski żywiołowej, dzięki czemu lokalni producenci miodu mogliby skorzystać z pomocy finansowej.

Włoscy pszczelarze, podobnie jak polscy, oprócz problemów pogodowych oraz używania przez rolników niebezpiecznych pestycydów za największe zagrożenie dla opłacalności produkcji uważają zaniżanie cen miodu na rynku przez duży import taniego miodu spoza krajów Unii Europejskiej, zwłaszcza niskiej jakości, często zafałszowanego, miodu z Chin.

 

 


Źródło: https://www.thelocal.it/20191004/climate-crisis-italian-beekeepers-suffer-worst-honey-harvest-ever