Dr Clint J. Perry oraz dr Sylvain Alem z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie odkryli nowe zdolności owadów z rodziny pszczołowatych. Badacze zaobserwowali, że trzmiele potrafią uczyć się nowych umiejętności jedna od drugiej.
Eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Królowej Marii w Londynie polegał na tym, że trzmiele aby dostać się do pożywienia musiały pociągnąć za sznurek. To technika badawcza znana od dawna, ale stosowana głównie do badania inteligencji małp, szczurów czy ptaków. W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Londynu po raz pierwszy zastosowano ją skutecznie u owadów.
Badania na Uniwersytecie Królowej Marii wykazały, że trzmiele, które obserwowały z odległości rozwiązującego problem przedstawiciela swojego gatunku, w zdecydowanej większości przypadków same potrzebowały o wiele mniej czasu na rozwiązanie takiego samego zadania, a następnie przekazywały nabyte umiejętności innym osobnikom. Wyniki te w zupełnie innym świetle stawiają umiejętności uczenia się, przekazywania wiedzy oraz zdolności poszerzania kultury nie tylko przez owady z rodziny pszczołowatych, ale – niewykluczone – że także inne gatunki.
Źródło: Uniwersytet Królowej Marii