Podkarmianie wiosenne pszczół jest jedną ze skutecznych metod stymulacji i przyspieszenia wiosennego rozwoju rodzin pszczelich.

Podkarmianie wiosenne stosuje się w celu pobudzenia rodziny pszczelej do rozwoju. Pszczoły po otrzymaniu dodatkowego pokarmu pobierają go i przetwarzają, co w konsekwencji prowadzi do podniesienia temperatury w ulu, co z kolei pobudza matkę pszczelą do składania jaj. Podkarmianie polega więc na stworzeniu iluzji dopływu do ula świeżego, naturalnego pokarmu i jest sygnałem do rozpoczęcia wiosennego rozrodu. Podkarmianie wiosenne przeprowadzamy pod koniec zimy lub na początku wiosny (marzec – kwiecień).

Do podkarmiania wiosennego najlepiej nadaje się ciasto. Gotowe ciasto do podkarmiania można kupić w sklepach pszczelarskich (sprawdzonym i i od lat używanym z powodzeniem przez pszczelarzy ciastem jest np. Apifonda) lub wykonać samodzielnie (np. ciasto miodowo-cukrowe, drożdżowo-cukrowe lub miodowo-cukrowe z dodatkiem pyłku). Nie jest natomiast najlepszym pomysłem podkarmianie wiosną syropem, gdyż częste o tej porze roku spadki temperatury mogą uniemożliwić pszczołom pobieranie pokarmu, natomiast wstawianie podkarmiaczki wiąże się z ryzykiem spowodowania wychłodzenia gniazda.

Apifonda – fondant pszczeli

Apifonda doskonale nadaje się do podkarmiania wiosennego. Skład Apifondy stanowią cukry przystosowane dla pszczół, zawierające mikroskopijnej wielkości kryształki, otoczone bardzo cienką warstwą syropu, dzięki czemu pszczoły wchłaniają pokarm bezpośrednio przez gardziel. Ciasto Apifonda jest gotowe do podania pszczołom, nie wymaga rozdrabiania ani żadnego innego przygotowania.

Ciasto miodowo-cukrowe

Przygotowanie ciasta: na 1 kilogram cukru pudru dodaje się 250 gram miodu (jeśli przy tych proporcjach ciasto jest jeszcze zbyt rzadkie należy dodać większą ilość cukru.

Ciasto drożdżowo – cukrowe

Ciasto przygotowujemy ugniatając świeże drożdże z cukrem pudrem w proporcjach: 1 kilogram cukru na 100-150 gram drożdży.

Ciasto miodowo – cukrowe z dodatkiem pyłku

Uprzednio wysuszony pyłek kwiatowy mielimy w młynku i dodajemy do ciasta miodowo – cukrowego. Proporcje – ok. 200 gram pyłku na 1 kg ciasta miodowo – cukrowego.

 

 


Źródła: spp-polanka.org.pl  |  pszczelnictwo.com.pl