Być może wkrótce jad pszczół będzie mniej groźny dla osób uczulonych apitoksynę. Naukowcy z Flinders University w Adelajdzie (Australia) stworzyli właśnie skuteczną szczepionkę dla osób uczulonych na jad owadów z rzędu błonkoskrzydłych.

Za nami już pierwsze testy szczepionki, która chronić ma osoby uczulone na apitoksynę przed groźnym nie tylko dla zdrowia, ale i życia osób uczulonych wstrząsem anafilaktycznym. Nowe szczepionki już przetestowano na 27 osobach uczulonych na jad pszczół. Jak zapewniają australijscy naukowcy wyniki dotychczasowych testów są bardzo obiecujące.

Nowo opracowana szczepionka zawiera w sobie adiuwant, który wzmacnia działanie szczepionki stworzony na bazie cukru. Adiuwant o nazwie Advax produkowany jest przez australijską firmę Vaxine Pty Ltd. i nie jest całkowicie nowym produktem. Adiuwant ten wcześniej stosowany był przy opracowywaniu innych szczepionek, między innymi przeciwko grypie sezonowej i pandemicznej, zapaleniu wątroby oraz malarii. Wygląda jednak na to, że Advax skutecznie wzmacnia także działanie odczulające szczepionek przeciwko działaniu apitoksyny.

 

 


Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77962%2Cobiecujace-testy-szczepionki-dla-uczulonych-na-jad-pszczol.html