W pasiece w miejscowości Sętal (województwo warmińsko – mazurskie, powiat olsztyński) zostało wykryte ognisko zgnilca amerykańskiego. Decyzją powiatowego lekarza weterynarii w Olsztynie w okolicach ogniska choroby wyznaczono obszar zapowietrzony.

Badania przeprowadzone w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Warszawie stwierdziły obecność Paenibacillus larvae w próbkach pobranych w pasiece w miejscowości Sętal w podolsztyńskiej gminie Dywity. Wyznaczony obszar zapowietrzony znajduje się na terenie miejscowości Nowe Włóki, Kolonia Nowe Włóki, Plutki; gmina Dobre Miasto: Jesionowo, Podleśna, Kolonia Podleśna, Barcikowo, Barcikowo Kolonia, Kabikiejmy, Kabikiejmy Dolne, Cerkiewnik.

Na obszarze zapowietrzonym zarządzono przegląd pasiek. Zakazano także przemieszczania, bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Olsztynie, rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do prac w pasiece, a także organizowania targów i wystaw z udziałem pszczół.

Zgnilec amerykański (złośliwy) to niebezpieczna, zwalczana z urzędu choroba bakteryjna czerwiu. Choroba wywoływana jest przez niezwykle odporną na warunki środowiskowe laseczkę larwy Paenibacillus larvae. Więcej na temat zgnilca amerykańskiego przeczytasz tutaj.

 

 

 


Źródło:  DZIENNIK URZEDOWY WOJEWÓDZTWA WARMINSKO-MAZURSKIEGO