Miód nawłociowy nie posiada żadnych potwierdzonych naukowo właściwości prozdrowotnych, a zwiększający się popyt na miód nawłociowy szkodzi środowisku naturalnemu – przekonują naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

Naukowcy przekonują, że nawłoć jest gatunkiem bardzo mocno inwazyjnym, który drastycznie zmniejsza bioróżnorodność roślin i zwierząt. Zwiększający się popyt na miód nawłociowy sprawia, że pszczelarze prowadzący pasieki wędrowne coraz częściej szukają miejsc, w których rośnie nawłoć, a niekiedy nawet sami sadzą nawłoć na dużych terenach, co jest w Polsce zakazane od 2012 roku. Wśród wielu pszczelarzy istnieje przekonanie, że nawłoć jest rośliną miododajną, a nie mają świadomości, że inwazja tej rośliny powoduje zmniejszenie bioróżnorodności i w konsekwencji tego jest niekorzystne zarówno dla środowiska, pszczół jak i samych pszczelarzy.

Co więcej, naukowcy z PAN ustalili, że nektar z nawłoci nie jest zdrowy dla samych pszczół. W czasie badań laboratoryjnych ustalili, że pszczoły, które były karmione nektarem z nawłoci mają niższą przeżywalność nie tylko w porównaniu z karmieniem ich nektarem wielokwiatowym, ale nawet samym cukrem.

 


Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,85040,niepotwierdzone-informacje-zachwalajace-miod-nawlociowy-szkodza-srodowisku-i