Chore pszczoły, mając do wyboru różne rodzaje pokarmu, wybierają pokarm o wyższej jakości – tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Jamesa Cooka w australijskim Townsville.

 

Australijscy badacze dowiedli, że chore pszczoły wybierają lepszy jakościowo pokarm. Pszczoły zarażone pasożytem jelitowym Nosema ceranae mając do wyboru pokarm o zróżnicowanej jakości, wybierały lepsze pożywienie, natomiast zdrowe pszczoły nie wykazywały preferencji co do pobieranego pokarmu.

Jak przeprowadzono badanie

Doświadczenie polegało na zbadaniu preferencji żywieniowych pszczół zarażonych pasożytem jelitowym z rodziny Nosema ceranae oraz porównaniu ich z nawykami zdrowych pszczół. Pszczołom biorącym udział w eksperymencie podano kilka rodzajów pokarmu: pyłek o wysokiej jakości, pyłek o niższej jakości oraz mieszaninę wody z cukrem.

W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że pszczoły chore na nosemozę wykazywały preferencję co do najlepszego jakościowo pyłku kwiatowego. W odróżnieniu od chorych owadów, pszczoły zdrowe nie wykazywały preferencji co do żadnego z wymienionych pokarmów.

Mechanizm, w jaki sposób pszczoły rozpoznają różne rodzaje pokarmu, nie jest jeszcze znany. Jednak doświadczenie przeprowadzone w Australii nie tylko po raz kolejny uświadamia nam, że wciąż jeszcze niewiele wiemy o tych niezwykłych owadach, ale stawiają także zupełnie nową tezę, która mówi, że to stan zdrowia pszczół może decydować o tym, które kwiaty – i dlaczego – są w pierwszej kolejności odwiedzane przez pszczoły.

 

Zobacz także: Co to jest nosemoza pszczół

 


Źródło: phys.org