Mówi się, że podarować drugiej osobie produkty pszczele to tak, jakby powiedzieć tej osobie – Kocham Cię. I faktycznie tak jest, bo podarunek złożony ze zdrowych i naturalnych produktów pszczelarskich musi być niewątpliwie wyrazem troski o drugą osobę. Dlatego miód, pyłek kwiatowy i inne produkty pszczele powinny się znaleźć w każdej świątecznej paczce, którą otrzymają od nas nasi bliscy.

Produkty pszczele, takie jak miód, świece z wosku pszczelego lub produkty z pyłkiem kwiatowym, miodem czy propolisem mogą być doskonałymi bożonarodzeniowymi prezentami dla naszych bliskich. Mogą być zarówno dodatkiem do prezentów, ale także stanowić ich główny element. Dlaczego warto do paczek gwiazdkowych załączyć produkty pszczele? Krótko mówiąc, bo produkty pszczele są zdrowe i w stu procentach naturalne. A do tego coraz bardziej modne!

Które pszczele specjały mogą znaleźć się w świątecznych prezentach?

Jakie produkty pszczele możemy dołożyć do świątecznych prezentów? Tu w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń. Wszystkie produkty pszczele, pod różnymi postaciami, mogą być częścią wspaniałych prezentów gwiazdkowych. O ile oczywiście robimy to z głową, bo maść z jadem pszczelim nie będzie wprawdzie dobrym prezentem dla dziecka, ale miodowe słodycze już jak najbardziej tak.

Miód – w każdej świątecznej paczce

Miód – to najbardziej popularny produkt pszczeli, który może znaleźć się w niemal każdej świątecznej paczce. Jest zdrowszym odpowiednikiem cukru, jednocześnie pomagającym utrzymać nasz organizm w dobrym zdrowiu. Mamy wiele rodzajów miodów, różniących się smakiem, wyglądem oraz właściwościami. Co ciekawe, miód jest też tym produktem, który w Wielkiej Brytanii rekomendowany jest dla pacjentów z kaszlem, zamiast przepisywanych przez lekarzy antybiotyków (więcej – tutaj). Dlatego miód powinien być w każdym domu. A jeśli w każdym domu, dlaczego nie w każdym gwiazdkowym prezencie!

Miodowe słodycze

Miodowe słodycze (z dodatkiem miodu i innych pszczelich produktów) nie tylko doskonale smakują, ale także są zdrowsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Wśród dostępnych w sprzedaży miodowych słodyczy znajdziemy, miedzy innymi, ciastka, czekoladki, cukierki, pierniczki, krówki, żelki, trufle a nawet lizaki. W tak bogatym asortymencie produktów każdy znajdzie jakiś zdrowy smakołyk dla swoich bliskich.

Świece z naturalnego wosku pszczelego

Świece woskowe są wspaniałym pomysłem na prezent. Są o wiele zdrowszym odpowiednikiem produkowanych z ropy naftowej świec parafinowych. Świece woskowe nie tylko pięknie wyglądają i pachną, ale także mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W okresie świątecznym w sklepach pszczelarskich bez problemu  kupimy świece woskowe w bożonarodzeniowych formach, takich jak żłóbki, choinki oraz bombki. Więcej: Świece z wosku pszczelego.

Kosmetyki i preparaty na bazie produktów pszczelich

Siłę tkwiącą w naturalnych produktach pszczelich znali już starożytni. Obecnie produkty pszczele są używane do produkcji kosmetyków oraz preparatów prozdrowotnych. Wśród nich znajdziemy, na przykład, miodowe mydła naturalne, miodowe szampony i maski do włosów, odżywcze masła do twarzy i ciała, aromatyczne, relaksacyjne sole do kąpieli, regenerujące skórę pudry do kąpieli, antycellulitowe peelingi do ciała, pielęgnacyjne i ochronne kremy do rąk, balsamy na usta i maseczki do twarzy i pasty do zębów z propolisem.

Wśród preparatów prozdrowotnych znajdziemy balsamy, krople i maści propolisowe, tabletki i kapsułki z propolisem, pyłkiem kwiatowym czy mleczkiem pszczelim czy maści z jadem pszczelim. Preparaty te są naturalnymi środkami pomagającymi w leczeniu różnych dolegliwości oraz pomagającymi w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.

Pyłek pszczeli, pierzga, mleczko pszczele

W sklepach pszczelarskich możemy kupić także produkty pszczele, takie jak pyłek kwiatowy, pierzga, mleczko pszczele czy propolis w ich naturalnej postaci. Zakup pyłku kwiatowego w postaci obnóży czy mrożonego mleczka pszczelego to nie tylko okazja do bliższego poznania naturalnych produktów pszczelich, ale także bardzo duża dawka zdrowia.

Zobacz także:
Mleczko pszczele – właściwości, leczenie, skład mleczka pszczelego
Pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy)

Gdzie kupować produkty pszczele

Najlepszym miejscem zakupu produktów pszczelich są wyspecjalizowane sklepy pszczelarskie. Jeśli mamy znajomego zaufanego pszczelarza, to oczywiście on będzie także doskonałym źródłem, w którym możemy zaopatrywać się w najlepszej jakości pszczele specjały. Z uwagi na to, że produkty pszczele są stosunkowo nietrwałe i wymagają odpowiedniego traktowania w czasie transportu czy przechowywania, kupowanie ich w innych sklepach, takich jak hipermarkety czy sklepy wielobranżowe, może wiązać się z ryzykiem, że zakupione produkty nie będą pełnowartościowymi produktami pszczelimi.